Úvod > Akce a kurzy > Kurzy a workshopy > Včelařský kurz: Kombinované včelaření

Včelařský kurz: Kombinované včelaření

Kurz je určen pro včelaře. Nerozlišujeme, zda je zájemce začátečník nebo pokročilý včelař. Kurz je zaměřen na konkrétní problematiku. Každý včelař si tak může sám zvolit, zda se o daném tématu chce dozvědět víc informací, nebo zda má danou problematiku ve svém provozu vyřešenou k plné spokojenosti. 

V první části kurzu proběhne přednáška s možností dotazů, ve druhé části proběhne praktická část. 

Je obecně známo, že včely milují vysoké plásty, protože včela je tvor, který přirozeně žije ve dřevě, nikoliv na dřevě. To znamená, že velká koncentrace dřeva horních a spodních louček, zejména v plodišti, není pro včely vhodná. Včelařovi naopak vyhovují nízké rámky z důvodu nižší hmotnosti celého nástavku s medem, zejména pak v pokročilejším věku nebo v případě péče o více včelstev. Kompromisem na obou stranách úlu je pak kombinované včelaření.

Tento kurz bude věnován především zootechnice kombinovaného včelaření. Projdeme postupně včelařský rok a ukážeme si kdy co a jak dělat. Zmíníme se o vhodných konstrukcích úlu, probereme otázku přechodu mezi rámky různých rozměrů. Dozvíte se, jak řešit potřebnou obměnu díla na nízkých i vysokých rámcích, jak nalákat matku do dalšího nástavku pro plynulý jarní rozvoj včelstva, jak dosáhnout bezplodé fáze včelstva pro účinné tlumení varroózy a spoustu dalších informací.

V praktické části kurzu pak provedeme ukázky přímo na včelnici. Konkrétní praxe bude odpovídat stavu včelstev a fázi roku. Výhodou je, že na této včelnici máme původně včelstva jen v nízkých nástavcích a nyní přecházíme na kombinovaný systém. Zájemci tak uvidí oba systémy vedle sebe na jednom stanovišti. Lektor kurzu včelaří v kombinovaném systému již více než 10 let.


 

― Datum akce ―
18. 5. 2021
― Doba trvání ―
16:00 - 19:00
― Zbývá míst ―
15 / 15
― Vstupné ―
700 Kč
― Lektoři ―
Jan Klepárník

Objednávkový formulář

Přeji si dostávat informace o akcích v Otevřené zahradě
Do poznámky uveďte číslo dárkového poukazu.
Společnost Nadace Partnerství, sídlem Údolní 33, 602 00 Brno, zpracovává vaše kontaktní údaje pro účely vzniku, správy a ukončení smluvních vztahů. Osobní údaje zpracováváme na základě plnění uzavřených smluv a plnění našich právních povinností.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.