Úvod > Akce a kurzy > Kurzy a workshopy > Včelařský kurz II.

Včelařský kurz II.

Téma: Přehled péče o včelstva během celého roku – základy zootechniky včelařství

Pozvali jsme Jana Klepárníka z Mendelovy univerzity, který se včelám věnuje řadu let a dokáže své zkušenosti srozumitelně sdílet. Na přednášku navazují praktické ukázky a bude dost prostoru pro vaše individuální dotazy a konzultace.
 

OBSAH KURZU
Činnosti včelstva jsou závislé na stavu přírody, tedy na vývoji počasí a zejména na stavu květeny. Proto i naše péče o včelstva by se tomu měla přizpůsobit. Probereme si jednotlivé fáze roku, naučíme se je poznávat podle stavu květeny a popíšeme charakteristické činnosti ve včelstvu.

Zvláštním tématem bude péče o oddělek. Většina včelařů začíná tak, že si v létě zakoupí oddělky. Jak se o ně postarat během nadcházejícího období, aby do zimy vstupovala dostatečně silná a zakrmená včelstva? Jak rozšiřovat oddělek a jak podpořit včelí stavbu? Jak a čím krmit? Jak zjistit zda je zásob pro zimní období ve včelstvu dostatek? Jak, kdy a proč léčit?

Stavba včelího díla. Včelí dílo – voskové plástve jsou ve skutečnosti vlastním příbytkem včel, ve kterém včely nejen bydlí, ale ukládají do něj potravu a vychovávají v něm potomstvo. Včelí dílo je důležitým komunikačním nástrojem včel.

Z toho, jak bylo včelí dílo vystavěno, lze vyčíst proběhlý život včelstva. Včelí dílo je tedy jakousi do vosku vepsanou kronikou života včelstva. Poodhalíme roušku tohoto písma a naučíme se jej číst.

Ukážeme si, jak pečovat o vystavěné včelí dílo, jak připravit stavební rámky a mezistěny pro oddělky a novou sezónu, vysvětlíme si důležitý pojem koloběh včelího vosku.

V rámci kurzu se podíváme i ke včelkám.

Řekneme si, jak se na včelnici chovat, abychom eliminovali případné kolize. Ukážeme si stav včelího díla o slunovratu. Zkontrolujeme stav včelstev a povíme si o aktuální péči o včelstva v tomto období. 

Boj proti varroáze – jak diagnostikovat stav napadení včelstva, jak postupovat v tlumení varroázy v období od slunovratu do zimy.

Kurz je pro začínající včelaře a pro ty, kteří o pořízení vlastních včel uvažují.

V ceně kurzu je zahrnut i oběd a drobné občerstvení.

― Datum akce ―
20. 6. 2020
― Doba trvání ―
9:00 - 16:00
― Zbývá míst ―
11 / 18
― Vstupné ―
2100 Kč
― Lektoři ―
Ing. et Ing. Jan Klepárník, Ph.D.

Objednávkový formulář

Přeji si dostávat informace o akcích v Otevřené zahradě
Do poznámky uveďte číslo dárkového poukazu.
Společnost Nadace Partnerství, sídlem Údolní 33, 602 00 Brno, zpracovává vaše kontaktní údaje pro účely vzniku, správy a ukončení smluvních vztahů. Osobní údaje zpracováváme na základě plnění uzavřených smluv a plnění našich právních povinností.