Úvod > Akce a kurzy > Kurzy a workshopy > Včelařský kurz I.

Včelařský kurz I.

Téma: Včelstvo jako superorganismus

Pozvali jsme Jana Klepárníka z Mendelovy univerzity, který se včelám věnuje řadu let a dokáže své zkušenosti srozumitelně sdílet. Na přednášku navazují praktické ukázky a bude dost prostoru pro vaše individuální dotazy a konzultace.
 

  • Jak funguje včelstvo, které v sezóně čítá až 80 tisíc jedinců?
  • Jak je organizováno, jak funguje dělba práce, jak si shání potravu a pečuje o potomstvo?
  • Jaká je role včelí matky, která je v celém včelstvu jediná?
  • Jak žijí včely přirozeným způsobem v dutině stromů?
 
Včelí úl - včelí obydlí
Povíme si o tom, v jakých úlech je možné chovat včely. Řekneme si o výhodách a nevýhodách jednotlivých úlových systémů používaných ve střední Evropě. Jednotlivé části budeme probírat nejen z pohledu včelaře, ale i z pohledu včel samotných. Budeme hovořit o běžných úlech, jako je Langstroth, Zander, Dadant, Optimal, Tachovák, Čechoslovák, ale i o alternativních, kterými jsou např. Warré, TBH.

Dozvíte se o pojmu „včelí mezera“. Zmíníme výhody nízkých a vysokých nástavků, důvody pro rozběrné dílo a oddělitelné dno. Mnohé úly a jejich jednotlivé části si ukážeme i prakticky.
 
Povinnosti nejen začínajícího včelaře
Pokud chcete začít včelařit nebo již včelaříte, existuje několik málo povinností vyplývajících ze zákona, které je dobré dodržovat, a proto je třeba je i znát.

V rámci kurzu se podíváme i ke včelkám.

Řekneme si, jak se na včelnici chovat, abychom eliminovali případné kolize. Ukážeme si, jak vypadá včelí úl zevnitř. Zkontrolujeme stav včelstev a povíme si o aktuální péči o včelstva v tomto období. Boj proti varroáze – jak diagnostikovat stav napadení včelstva, jak postupovat v tlumení varroázy v období od jara do slunovratu (prosinec).

Kurz je pro začínající včelaře i pro ty, kteří o pořízení vlastních včel uvažují.

V ceně kurzu je zahrnuto drobné občerstvení a oběd.

― Datum akce ―
13. 6. 2020
― Doba trvání ―
9:00 - 16:00
― Zbývá míst ―
1 / 18
― Vstupné ―
2100 Kč
― Lektoři ―
Ing. et Ing. Jan Klepárník, Ph.D.

Objednávkový formulář

Přeji si dostávat informace o akcích v Otevřené zahradě
Do poznámky uveďte číslo dárkového poukazu.
Společnost Nadace Partnerství, sídlem Údolní 33, 602 00 Brno, zpracovává vaše kontaktní údaje pro účely vzniku, správy a ukončení smluvních vztahů. Osobní údaje zpracováváme na základě plnění uzavřených smluv a plnění našich právních povinností.