Úvod > Akce a kurzy > Kurzy a workshopy > Včelařský kurz: Varroóza

Včelařský kurz: Varroóza

Kurz je určen pro včelaře. Nerozlišujeme, zda je zájemce začátečník nebo pokročilý včelař. Kurz je zaměřen na konkrétní problematiku. Každý včelař si tak může sám zvolit, zda se o daném tématu chce dozvědět víc informací, nebo zda má danou problematiku ve svém provozu vyřešenou k plné spokojenosti. 

V první části kurzu proběhne přednáška s možností dotazů, ve druhé části proběhne praktická část. 

Varroóza je nyní všudypřítomným roztočem včel. V České republice, kde je obecně vysoký stupeň zavčelení, je třeba umět intenzitu napadení varroózou správně diagnostikovat a rozhodnout o způsobech jejího tlumení tak, aby včelstva nebyla zbytečně zatěžována chemií. Na druhé straně však nesmí docházet k velkému rozvoji populace roztoče ve včelstvech, protože tento stav je nebezpečný pro vlastní včelstva, ale i pro včelstva v okolí.

Během přednášky a diskuse budou probrány jednotlivé možnosti diagnostiky varroózy jako je sledování stavu podložky a různé způsoby smyvu. Budou probrány způsoby tlumení varroózy jak pomocí „tvrdé chemie“ (aplikace Varidolu a Gabonu), pomocí „měkké chemie“ (Formidol a další možnosti aplikace organických kyselin). Velká pozornost bude samozřejmě věnována vhodným zootechnickým opatřením, která v určitých fázích rozvoje varroózy jsou dostatečně účinná, navíc bez jakékoliv chemie.

Po přednášce a diskusi bude provedena praktická ukázka diagnostiky včetně ukázky způsobu tlumení varroózy. Konkrétní praxe bude odpovídat stavu včelstev a fázi roku.


 

― Datum akce ―
9. 6. 2021
― Doba trvání ―
16:00 - 19:00
― Zbývá míst ―
15 / 15
― Vstupné ―
700 Kč
― Lektoři ―
Jan Klepárník

Objednávkový formulář

Přeji si dostávat informace o akcích v Otevřené zahradě
Do poznámky uveďte číslo dárkového poukazu.
Společnost Nadace Partnerství, sídlem Údolní 33, 602 00 Brno, zpracovává vaše kontaktní údaje pro účely vzniku, správy a ukončení smluvních vztahů. Osobní údaje zpracováváme na základě plnění uzavřených smluv a plnění našich právních povinností.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.