Úvod > Akce a kurzy > Akce a slavnosti > Výstava kreseb Martina Zálešáka

Výstava kreseb Martina Zálešáka

14. 6. 2021 - 27. 8. 2021

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu kreseb Martina Zálešáka.

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu kreseb Martina Zálešáka.

Výstava bude k vidění do 27. srpna 2021 každý všední den od 10 do 17 hodin.

Pořádá: Nadace Partnerství a Dům umění města Brna

O autorovi 
Martin Zálešák (narozen 2. srpna 1959 v Uherském Hradišti) je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti, v letech 1985 — 1991 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze (prof. Jiří Sopko). V letech 1994—2007 působil jako odborný asistent na Fakultě výtvarných umění VUT Brno (ateliér malířství, vedoucí ateliéru Jiří Načeradský). Od roku 2014 pedagogicky působí na Střední škole umění a designu a Vyšší odborné škole v Brně. Uspořádal řadu samostatných výstav, účastnil se skupinových výstav u nás i v zahraničí.

Malbám i kresbám Martina Zálešáka je vlastní názorově jednotný výtvarný princip — respektuje kontinuitu tradic výtvarného projevu v širokém záběru, reaguje na různá období historie výtvarného umění, která zanechala svou nadčasovou stopu. Jeho malby a kresby vycházejí z autorovy vizuální zkušenosti — z inspirace přírodou, světem rostlin. Fascinují jej mnohotvárné přírodní procesy — prorůstání a prolínání rostlinných organismů, jejich proměny v různých fázích růstu až k jejich zániku, barevná i tvarová bohatost trav, květů, plodů. Vychází přitom ze své vize o motivu, ta je prvotním impulzem prací. Zdánlivě chaotické tvarové změti a struktury mají svůj vnitřní řád, nejsou jen vyobrazením vegetace, ale obrazovou metaforou přírodního světa.

V posledním desetiletí se Martin Zálešák intenzivně věnuje kresbě (v roce 2012 získal hlavní cenu Mezinárodního bienále kresby v Plzni), témata jeho prací se nemění. Příroda zůstává nadále jejich hlavním námětem — detailně prokreslené rostlinné motivy jsou modelovány světlem stínem, s kontrasty jejich tmavé kontury a neurčitého, jemnými valéry měkce naznačeného prostoru. Zálešákovy malby a kresby motivují diváka k vnímání krásy zdánlivě neatraktivních, všedních jevů a procesů, jejich interpretace není ovlivněna dobovými uměleckými trendy, zůstávají vyhraněnou pozicí v kontextu naší současné umělecké produkce.

 

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.