Úvod > Akce a kurzy > Akce a slavnosti > Planeta je Prga

Planeta je Prga

29. 11. 2020 - 31. 5. 2021

V letošním školním roce se Otevřená zahrada spojila s dětským kanálem České televize Déčko :D, který připravil projekt věnující se tématu ochrany životního prostředí.

Společné aktivity sice hned začátkem školního roku přerušila covidová situace, přesto projekt Planeta je Prga stojí za naši i vaši pozornost. Zvlášť teď, kdy je potřeba děti doma smysluplně zabavit více než když dřív. Zapojte se tedy společně do soutěže a naučte děti, jak chránit planetu a životní prostředí.

Co je to Déčko?

ČT Déčko :D nepřetržitě již od roku 2013 přináší dětem radost, zábavu i poučení. I přes náročnost období, kterým jsme si nyní prošli, pracovaly celé týmy lidí na tom, aby i v následujícím osmém roce vysílání mohly nabídnout kvalitu, na kterou jsou jejich diváci zvyklí. Déčko je bezpečným místem, kam se všichni rádi vrací, je světem fantazie bez hranic. Abychom si vytvářeli takový svět i kolem nás, planetu, která je a bude nadále naším domovem, musíme se všichni o to zasloužit. Právě teď pod  heslem "JEDEME V TOM VŠICHNI SPOLU“.

Tisková zpráva k soutěži Planeta je prga:

Děti zatočí s Hnusáky a zachrání svět

Svět Déčka pomáhá planetě. Podzimní sezóna začala pořadem Rejpavá žížala, který se věnuje ochraně přírody a nyní pokračuje novým naučným projektem Planeta je Prga, v němž si děti prohloubí znalosti v oboru ekologie. Pod heslem „Jedeme v tom všichni spolu“ budou zachraňovat Zemi. Každý měsíc, až do konce května, se vzdělávací projekt zaměří na jedno vybrané environmentální téma, jak se starat o lesy, šetřit vodou nebo třeba jak omezit používání plastů.

Tematicky pokryjeme širokou škálu oblastí – znečištění ovzduší, nakládání s odpadem, snižování konzumu, starost o lesy nebo třeba čistou přírodu a chemikálie v ní. Naším cílem je přimět děti k tomu, aby přemýšlely o klimatu a aby se aktivně zapojovaly do ochrany životního prostředí. Chceme poukázat na to, že svět, ve kterém žijeme, je pro nás důležitý, a že každý z nás může udělat něco pro to, aby se nám společně na této planetě dařilo dobře, říká vedoucí projektu Monika Mrázová.

Průvodkyní projektem je princezna Prga, kterou diváci Déčka znají již z letní soutěže. Nyní jí budou pomáhat v boji proti Hnusákům, kteří představují ekologické hrozby. Na webu se děti každý měsíc dozvědí, jak dopadl boj princezny Prgy s Hnusákem měsíce, mohou splnit a poslat nám jeden ze dvou soutěžních úkolů, z nichž jeden je více výtvarný a druhý je koncipován zážitkově. Odměnou je certifikát, který slouží zároveň jako trofej do sbírky poražených Hnusáků. Deset nejlepších pak získá i věcné ceny. Pro obzvláště zvídavé je připraven každý měsíc i nový Vědátorský list s dalšími tematickými úkoly, doplňuje kreativní producentka Centra dramaturgie nových médií Štěpánka Sunková.

V soutěži jsou úkoly pro všechny věkové skupiny pravidelných diváků Déčka, tedy děti ve věku od čtyř do dvanácti let. Na obsahové části ČT spolupracovala s ministerstvem životního prostředí. Součástí projektu budou i expozice a workshopy v Science centrech.

VÍCE O PLANETĚ PRGA