Úvod > Akce a kurzy > Akce a slavnosti > Iyengar jóga

Iyengar jóga

Praktikování jógy mi přináší radost, vyrovnanost a klid a učí mě pokoře. Cesta jógy mě provází od roku 2000, kdy jsem se poprvé setkala se cvičením podle systému pana Iyengara. Oslovilo mě jeho pojetí, které vede žáky krok po kroku prostřednictvím zkušenosti s vlastním tělem na osmidílnou stezku jógy.

V kurzu se budeme věnovat praxi asán, tedy fyzickému cvičení, které přináší nejen zdravotní benefity.

Níže uvádím specifikaci Iyengar jógy. Popis jsem převzala z webu České asociace Iyengar jógy, jejímž jsem členem.

Iyengar jóga je označení metody výuky Hatha jógy, která se zaměřuje na strukturální nastavení fyzického těla postupnou stavbou asány (pozice). Pravidelným cvičením systému asán usiluje o rovnováhu těla, mysli a duše, které napomáhá celkovému zdraví a duševní pohodě. Tato metoda je považována za mocný nástroj, který pomáhá čelit stresu moderního života.

Lze definovat 3 prvky odlišení od jiných metod: technika, sekvence, čas. Technika znamená důraz na precizní nastavení těla při cvičení ásan (pozic) a pránájámy (dechových technik). Učitel během lekce dává mnoho detailních slovních instrukcí, které pomáhají nejen tělo správně nastavit ale vedou studenta i k hlubšímu poznání sebe sama. Typickým prvkem Iyengar jógy je používání pomůcek (např. bloky, pásky, židle, bolstry atd.). Ty slouží buď jako druhý učitel a poskytují studentovi prostor, prozkoumat danou pozici do hloubky nebo v začátcích jako pomocník pro správné provedení ásany. Učitel také studenty aktivně opravuje, aby probudil život v těch částech těla, na které student ještě mentálně nedosáhne.

Lekce Iyengar jógy je typická logickou následností pozic – tzv. sekvencí, která je důležitá z několika důvodů. Umožňuje studentovi postupně rozpohybovat tělo na mechanické i organické úrovni. Pouze správná kombinace ásan a dechových technik může plně využít potenciál jednotlivých pozic a přinést pozitivní užitek.

Na lekcích Iyengar jógy student zůstává v jednotlivých ásanách delší dobu. Jednak se tím buduje fyzická kondice, jednak delší časový úsek umožní studentovi zkoumat, které části těla pracují nadměrně a které naopak nepracují vůbec.

Těším se na vás
Helena Peřinová

REGISTRACI prosím proveďte přes formulář níže.
Můžete se zúčastnit všech tří lekcí, uveďte prosím do poznámky, které dny chcete přijít (systém umožňuje vybrat jedno datum, když necháte vzkaz v poznámce, nemusíte dělat celou registraci znovu).

― Doba trvání ―
25. - 27. 8., 7:30 - 8:30
― Zbývá míst ―
9 / 10
― Vstupné ―
150 Kč / lekce

Objednávkový formulář

Přeji si dostávat informace o akcích v Otevřené zahradě
Společnost Nadace Partnerství, sídlem Údolní 33, 602 00 Brno, zpracovává vaše kontaktní údaje pro účely vzniku, správy a ukončení smluvních vztahů. Osobní údaje zpracováváme na základě plnění uzavřených smluv a plnění našich právních povinností.