Zelené stavění

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v Evropě. Šetříme vodu, energii, recyklujeme, snižujeme dopad na životní prostředí; vše měříme a monitorujeme. Areál je navíc příkladem kvalitního urbanistického řešení a odpovědné modernizace města s téměř nulovou uhlíkovou stopou. Věříme, že příklady táhnou. Sdílením dobré praxe chceme přispět k tomu, aby byla města, obce i soukromé budovy šetrnější k životnímu prostředí. Nechte se i vy inspirovat Otevřenou zahradou!

Žaluzie

Okna budov v Otevřené zahradě jsou zastíněna vnějšími žaluziemi. I to nám pomáhá udržovat příjemnou teplotu v interiéru a v létě chránit budovy proti přehřívání.

I když budovy vybavíme velmi kvalitními okny s izolačními trojskly, jsou pro dosažení potřebného energetického standardu vnější žaluzie nezbytností – zejména kvůli riziku přehřívání v letních měsících, které je u moderních prosklených budov vysoké.

Před každým oknem budovy C jsou instalovány automatické vnější žaluzie. Nastavení žaluzií reaguje na intenzitu slunečního svitu, úroveň denního osvětlení a větrné podmínky.

I v budově B jsou instalovány vnější žaluzie, ale jsou ovládány uživateli kanceláří. Díky menším oknům orientovaným převážně na západ je budova B vystavena nižšímu riziku přehřívání. Přesto má v reálu vyšší spotřebu chladu právě kvůli manuálnímu řízení žaluzií a chybí jí také efekt zelené střechy, která pomáhá chladit novostavbu C.

Klíčové údaje:

  • samoregulaci ovlivňují tři faktory: intenzita slunečního svitu, úroveň denního osvětlení a síla větru

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení