Zelené stavění

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v Evropě. Šetříme vodu, energii, recyklujeme, snižujeme dopad na životní prostředí; vše měříme a monitorujeme. Areál je navíc příkladem kvalitního urbanistického řešení a odpovědné modernizace města s téměř nulovou uhlíkovou stopou. Věříme, že příklady táhnou. Sdílením dobré praxe chceme přispět k tomu, aby byla města, obce i soukromé budovy šetrnější k životnímu prostředí. Nechte se i vy inspirovat Otevřenou zahradou!

Výroba elektřiny

V Otevřené zahradě vyrábíme pro vlastní spotřebu elektrickou energii pomocí dvou malých fotovoltaických elektráren. Fotovoltaické panely pokrývají skoro celou plochu střechy budovy B.

Fotovoltaické elektrárny spadají do kategorie obnovitelných zdrojů energie. Využívají nevyčerpatelný zdroj energie, sluneční záření, a při výrobě neprodukují žádné emise.

V areálu Otevřené zahrady jsou fotovoltaické panely umístěny na střeše budovy B. Aby co nejméně převyšovaly atiku střechy s ohledem na okolní městskou památkovou zónu, mají nižší sklon (což ale není z hlediska výkonu úplně optimální).

Administrativní charakter budov nám dovoluje 96 % vyrobené elektrické energie spotřebovat přímo v areálu. Z vlastních zdrojů tak energeticky pokryjeme půlroční provoz jedné z budov.

Klíčové údaje:

  • první fotovoltaická elektrárna o výkonu 12,84 kWp v provozu od roku 2013
  • druhá fotovoltaická elektrárna o výkonu 6,885 kWp v provozu od roku 2015
  • celkem 91 ks fotovoltaických panelů
  • roční produkce přibližně 20 MWh/rok
  • úspora 80 000 Kč/rok

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení