Zelené stavění

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v Evropě. Šetříme vodu, energii, recyklujeme, snižujeme dopad na životní prostředí; vše měříme a monitorujeme. Areál je navíc příkladem kvalitního urbanistického řešení a odpovědné modernizace města s téměř nulovou uhlíkovou stopou. Věříme, že příklady táhnou. Sdílením dobré praxe chceme přispět k tomu, aby byla města, obce i soukromé budovy šetrnější k životnímu prostředí. Nechte se i vy inspirovat Otevřenou zahradou!

Ohřev vody

Na střeše budovy B jsou umístěny solární kolektory, v budově C ohříváme teplou vodu pomocí tepelných čerpadel.

Budova B: Solární kolektor zachytí sluneční energii a přemění ji na energii tepelnou. Teplo je odváděno do zásobníku teplé vody, ve kterém dochází k akumulaci vytvořené tepelné energie. Během slunečných letních dní je tak zajištěna teplá voda pro celý objekt. V jarním a podzimním období pak solární systém funguje v režimu předehřevu a teplá voda se dohřívá elektrickou energií.

Budova C: Zde ohříváme teplou vodu pomocí tepelných čerpadel, která získávají energii z hlubinných vrtů. Energie pro ohřev teplé vody je získávána stejným způsobem jako energie pro vytápění objektu.

Klíčové údaje:

  • špičkový výkon 9 kW
  • 29 m3 - spotřeba teplé vody v budově B
  • 45 m3 - spotřeba teplé vody v budově C

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení