Zelené stavění

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v Evropě. Šetříme vodu, energii, recyklujeme, snižujeme dopad na životní prostředí; vše měříme a monitorujeme. Areál je navíc příkladem kvalitního urbanistického řešení a odpovědné modernizace města s téměř nulovou uhlíkovou stopou. Věříme, že příklady táhnou. Sdílením dobré praxe chceme přispět k tomu, aby byla města, obce i soukromé budovy šetrnější k životnímu prostředí. Nechte se i vy inspirovat Otevřenou zahradou!

Hnízda

Do zateplené fasády naší budovy jsou umístěny i budky pro netopýry a hnízdní budky pro rorýse.

Brno je svou blízkostí k Moravskému krasu známé množstvím netopýrů především na jaře a na podzim, když netopýři opouštějí nebo si naopak hledají svá zimoviště v jeskyních. Jako dočasné úkryty jim slouží různé dutiny a škvíry v budovách. Ty bohužel se zateplováním budov mizí. Pod jižní fasádu naší zateplené budovy jsme proto umístili tři budky pro netopýry. Jak na to nám poradil www.sousednetopyr.cz.

Zateplováním fasád trpí i rorýsi – přicházejí o možnost hnízdit pod střechami domů. Řešení není složité. V našem areálu jsme instalovali šest budek přímo do fasády zatepleného domu. Pokud plánujete zateplit váš dům nebo si instalovat budky pro rorýse, pomůže vám web www.rorysi.cz.

A aby byli ptáci v našem areálu v bezpečí, na skleněné plochy budov jsme nalepili siluety dravců, abychom omezili úrazy způsobené nárazem do skla.

Klíčové údaje:

  • tři budky pro netopýry
  • šest hnízdních budek pro rorýse

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení