Zelené stavění

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v Evropě. Šetříme vodu, energii, recyklujeme, snižujeme dopad na životní prostředí; vše měříme a monitorujeme. Areál je navíc příkladem kvalitního urbanistického řešení a odpovědné modernizace města s téměř nulovou uhlíkovou stopou. Věříme, že příklady táhnou. Sdílením dobré praxe chceme přispět k tomu, aby byla města, obce i soukromé budovy šetrnější k životnímu prostředí. Nechte se i vy inspirovat Otevřenou zahradou!

Hlubinné vrty

V prostoru Otevřené zahrady se nachází osm hlubinných vrtů, které slouží v zimním období jako zdroj tepla, v létě zase chladu. Teplo i chlad získáváme z vrtů pomocí tepelných čerpadel.

Systém vytápění a chlazení (založený na tepelných čerpadlech s hlubinnými vrty) využívá energetický potenciál zemního masivu. Důležité je správné dimenzování systému tak, aby teplota podloží, ze kterého se čerpá energie pro vytápění a chlazení, zůstávala v dlouhodobém průměru na původní hodnotě.

Systém vytápění a chlazení budov v Otevřené zahradě má vysokou účinnost i díky tomu, že v létě odvádíme přebytečné teplo z budov do hlubinných vrtů. Teplo se tak akumuluje v zemním masivu a v zimě nám pomůže při vytápění budov.

Klíčové údaje:

  • v areálu se nachází osm vrtů (7 x 115 m + 100 m zkušební) o celkové délce 905 metrů

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení