Úvod > Zelené stavění > Energie on-line

Zelené stavění

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada Nadace Partnerství se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v Evropě. Šetříme vodu, energii, recyklujeme, snižujeme dopad na životní prostředí; vše měříme a monitorujeme. Areál je navíc příkladem kvalitního urbanistického řešení a odpovědné modernizace města s téměř nulovou uhlíkovou stopou. Věříme, že příklady táhnou. Sdílením dobré praxe chceme přispět k tomu, aby byla města, obce i soukromé budovy šetrnější k životnímu prostředí. Nechte se i vy inspirovat Otevřenou zahradou!

Energie on-line

Jako jedni z mála v České republice veřejně on-line sdílíme bilance energií a vody v našem areálu. V celém areálu je přes 70 měřicích přístrojů a několik set čidel, která pravidelně poskytují řídicímu systému potřebná data a nám lidem důležité informace o chování objektů.

Každý se může podívat, jak se u nás točí kilowaty, tečou kubíky vody, nebo jak se energie slunce mění na elektřinu. Ukazatele sledujeme samostatně pro budovu B, budovu C (administrativní budovy, každá o podlahové ploše cca 1000 metrů čtverečních) a okolní zahradu.

Po kliknutí na některý z obrázků níže se zobrazí údaje pro danou oblast.

Unikátní dashboard LUCID umožňuje zobrazování spotřeb i výroby energie z obnovitelných zdrojů, efektivnost přeměny energie z podloží na teplo nebo chlad pro temperování budov, spotřeby vody i zachycování dešťové vody nebo podíl šedé vody na celkové bilanci spotřeby. Sledujeme ale také např. celkovou vodní bilanci zelené střechy, výpar ze vzrostlých stromů na pozemku, srážky, teploty aj. Unikátní data nám umožňují i ekonomické vyhodnocování návratnosti investic a poskytování podkladů pro rozhodování investorům.

V celém areálu je přes 70 měřicích přístrojů a několik set čidel, která pravidelně poskytují systému potřebná data a nám lidem důležité informace o chování objektu. Sami se můžete přesvědčit, jak je náš areál šetrný k životnímu prostředí. Tyto ukazatele sledujeme samostatně pro budovu B, budovu C a okolní zahradu. Obě budovy mají kancelářské prostory, každá o ploše přibližně 1000 metrů čtverečních.

Každý se může podívat, jak se u nás točí kilowaty, tečou kubíky vody, nebo jak se energie slunce mění na elektřinu. Mimo jiné například zjistíte, že díky využití dešťové vody ušetříme přes 60 % pitné vody nebo že spotřeba energií je u nás sedmkrát nižší než u běžné administrativní budovy. Máme tak detailní přehled o spotřebě jednotlivých částí budovy i podle jednotlivých technologií, jako je vzduchotechnika, výtah, tepelná čerpadla nebo server.

Přijďte se k nám inspirovat na pravidelné komentované prohlídky.
Spotřeba v Otevřené zahradě on-line


Kontakt:

Martin Čech, specialista na Zelené stavění
+420 602 543 240martin.cech@nap.cz