Úvod > Rady ze zahrady > Záhonky bez rytí

Záhonky bez rytí

Německá kopa

Neboli záhon bez rytí je zajímavý způsob pro pěstování zeleniny nebo ovoce. Založení záhonu je docela náročné na práci i materiály, ale dá se využít na pozemcích, kde je špatná půda nebo kde máte spoustu organického materiálu a nevíte, co s ním. Tímto postupem založení záhonu zúrodníte půdu na několik let.  Německá kopa je vhodným záhonem na rovinu i do svahu. Orientace záhonu záleží na svažitosti terénu, orientujeme ho po vrstevnici. Na rovném pozemku může být orientace záhonu sever-jih nebo východ-západ, záleží, jakou zeleninu budete sázet a jaké jsou možnosti prostoru. Tento záhon bude postupně pracovat a tlít. Rozkladem organických částí dojde k chemickým procesům uvolňování živin. Také se uvolňuje množství tepla, což vyhřívá rostliny. Tento záhon vydrží zhruba 4-6 let. Poté se rozloží a je potřeba ho obnovit. Záleží na použitých materiálech.

Postup založení:

Vyznačíme si tvar záhonu. Odkopeme 15-20 cm terénu do hloubky. Pak do díry uložíme silné dřevo - klády, špalky, silnější větve. Vhodnější jsou  z listnatých stromů. Na dřevo přijde trochu hnoje (dusík pro vyrovnání poměru uhlíku ze dřeva) a spodní zemina na vyplnění mezer (můžete použít drny z odkopů z terénu). Spodní zemina bude nadále dole, ale tlením dřeva se obohatí o živiny a provzdušní ji. Na větve přijde jemnější materiál, jako jsou maliníkové větve, ovocné keře z prostřihu,  listí nebo stará tráva. Další vrstvu pro dosažení výšky a vzdušnosti tvoří drobné větve posypané hnojem. Vhodnější je koňský nebo kravský hnůj, alespoň rok uleželý. Pak následuje vrstva hrubého kompostu, můžeme přidat popel pro bilanci minerálních látek. Nakonec dáme ornici a mulč ze slámy. A můžeme vysazovat.

Autorka: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.