Úvod > Rady ze zahrady > Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony mají nezastupitelnou roli především v městském pěstitelství, ale i na zahradách s nekvalitní půdou. Oproti tradičním, hlubokým záhonům mají svá pro i proti.

Obrovskou výhodou vyvýšených záhonů je zúrodnění prostorů, na kterých za normálních okolností není možné nic pěstovat – dlážděné balkony a terasy, zahrady na skále či s jílovitou nebo naopak písčitou půdou. Při péči určitě oceníme také fakt, že se k záhonům nemusíme tolik ohýbat a hrbit. Vyvýšené stanoviště ocení nejen naše záda, ale především pěstované rostliny. Takové záhony totiž přitahují více slunečních paprsků, díky kterým se rychleji prohřejí, což oceníme především zjara, kdy zde rostliny mohou růst dříve a rychleji než na běžných záhonech. Teplo navíc získáme také rozkladem spodních, organických vrstev uvnitř záhonů. Materiály, které tvoří spodní vrstvy, fungují také jako houba, která nasákne přebytečnou vodu, která se může později odpařovat.

V parných měsících se ale ani u dobře založených záhonů nevyhneme zvýšenému vysychání oproti hlubokým záhonům, což je bezesporu jejich největší nevýhoda. U špatně založených záhonů se tento problém ještě prohlubuje. Vyvýšené záhony mají navíc omezenou životnost a je nutné čas od času věnovat větší pozornost jejich údržbě. Kvůli sesedání spodních vrstev je totiž nutné dosypávat kompost či ornici, po několika (ne však málo) letech navíc musíme obnovit i vrstvy spodních pater.

OZ_podpis_resize.jpg

Jak založit vyvýšený záhon

V případě, že záhon umisťujeme na zahradě, odstraníme travní drn a srovnáme prostor do roviny.

Na dno připravené obvodové konstrukce (např. dřevěné, proutěné nebo kamenné) připevníme jemné králičí pletivo, které zabraňuje nejen propadání materiálu ve spodních vrstvách, ale především vniknutí hrabošů.

Po celé délce vnitřního obvodu připevníme fólii, která oddělí konstrukci od vnitřních vrstev záhonu a zmírní jeho vysychání. Ideálním materiálem je nopová fólie, případně fólie jezírková.

Nyní můžeme začít vrstvit jednotlivá patra. Abychom zabránili většímu sesedání, je dobré jednotlivé vrstvy ušlapat. Mějte na paměti, že každý záhon je jinak vysoký, a proto nemusí právě váš obsahovat všechna níže uvedená patra.

Na samotné dno navrstvíme polena a silné větve ovocných nebo jiných listnatých nejedovatých dřevin. Je nutné se vyvarovat dřeva z jehličnatých dřevin, ořešáku a akátu.

Další patro vytvoříme pomocí slabších větví. Úkolem těchto pater je umožnit přístup vzduchu k výše položeným vrstvám. Díky tomu může docházet k jejich tlení, které je ve vyvýšených záhonech žádoucí.

Na tyto dřevité vrstvy položíme vrstvu bohatou na živiny, zejména dusík. Nejlépe nám k tomuto účelu poslouží hnůj, nahradit ho ale můžeme ne zcela uleželým kompostem, čerstvě posečenou trávou a listím.

Pokud záhon zakládáme na místě, kde rostla tráva, použijeme travní drny na tvorbu další vrstvy, a to tak, že je otočíme kořeny vzhůru. V případě, že záhon zakládáme na dlážděné ploše, můžeme tuto vrstvu vynechat. V takovém případě uděláme předchozí vrstvu silnější.

Poslední vrstva je konečně určena k sázení rostlin. Na ni využijeme zeminu, která nám zbyla z přípravy stanoviště pro umístění záhonu a kvalitní kompost.

Po vysazení rostlin, které chceme na záhoně pěstovat, je dobré záhon zamulčovat.

Rostliny vhodné k výsadbě na vyvýšený záhon

Některé zdroje uvádí, že v prvním roce je dobré umístit na vyvýšené záhony teplomilnější plodiny jako dýně, cukety a rajčata. Důvodem je teplo, kterého se tlením organických vrstev uvnitř záhonu uvolňuje v prvním roce více než v letech následujících. Pokud ale nahrazujeme vrstvu hnoje kompostem s listím a trávou, můžeme vyzkoušet i jiné rostliny. Nedoporučujeme ale vysazovat kořenovou a brukvovitou zeleninu. S tou raději vyčkejte až na následující sezónu. Obecně platí, že je dobré myslet při tvrobě osazovacího plánu na vyšší odpar vody ze záhonu, a využívat rostliny tvořící větší pokryv nebo volit menší spon mezi jednotlivými sazenicemi, abychom postupně zakryli co největší plochu záhonu.

Autorka: Veronika Floumová
E-mail: veronika.floumouva@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení