Úvod > Rady ze zahrady > Letní a podzimní výsev

Letní a podzimní výsev

Na podzim na nás číhají různé virózy, a tak je potřeba se na ně připravit zásobou vitamínů z vlastní zahrádky. Pokud máte ještě v závěru léta chuť a čas, pusťte se do toho.

Za zmínku stojí různé druhy listové zeleniny, které mají krátkou vegetační dobu a stihnou do podzimu vyrůst. Patří mezi ně kozlíček polníček, roketa (rukola), špenát nebo listový salát “dubáček”. Dubáček získal jméno proto, že jeho listy připomínají dub. Rostou v přízemní růžici a mohou se průběžně otrhávat. 

Z kořenové zeleniny stojí za zmínku mrkev k rychlení, která má nyní nejzazší termín výsevu. Sklidíte ji za 10 týdnů. Můžete vyzkoušet buď klasický tvar mrkve nebo mrkev kulatou, tvarově podobnou ředkvičce. Do podzimu vám ještě krásně vyroste i hrách a budete se tak těšit z podzimní sklizně. Jeho vegetační doba je také zhruba 10 týdnů. 

Pokud máte rádi hustou zimní polévku, vysaďte ještě i cibuli nebo pór, klidně vysejte pastiňák nebo ozimé odrůdy košťálovin. Patří mezi ně například květák Arktur nebo hlávková kapusta Arkta. Dejte ale pozor v podzimním a zimním období na přízemní mrazíky a přikryjte záhon netkanou textilií. 

Pokud se chcete na jaře těšit z jemných kvítků cibulovin, tak na konci srpna a v průběhu září je ideální doba na výsadbu cibulek tulipánů, narcisů, crocusů, ladoněk, ladoniček, bledulí, sněženek nebo okrasných česneků. Při výsadbě si dejte pozor, abyste je vysadili dostatečně hluboko. Může se totiž stát, že pokud je zasadíte příliš mělce, nevykvetou. Tulipány a narcisy se vysazují do hloubky cca 10-15 cm. Platí nepsané pravidlo, že hloubka výsadby je asi 2 větší, než je průměr cibule.

AUTOR/KA

Hana Zuchnická
money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Bylinková dílna: Vítr ve vlasech

24. 8. 2022

Přijďte na srpnovou bylinkovou dílnu a odneste si domů přírodní přípravky na vlasy.

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení