Úvod > Rady ze zahrady > Letní a podzimní výsev

Letní a podzimní výsev

Na podzim na nás číhají různé virózy, a tak je potřeba se na ně připravit zásobou vitamínů z vlastní zahrádky. Pokud máte ještě v závěru léta chuť a čas, pusťte se do toho.

Za zmínku stojí různé druhy listové zeleniny, které mají krátkou vegetační dobu a stihnou do podzimu vyrůst. Patří mezi ně kozlíček polníček, roketa (rukola), špenát nebo listový salát “dubáček”. Dubáček získal jméno proto, že jeho listy připomínají dub. Rostou v přízemní růžici a mohou se průběžně otrhávat. 

Z kořenové zeleniny stojí za zmínku mrkev k rychlení, která má nyní nejzazší termín výsevu. Sklidíte ji za 10 týdnů. Můžete vyzkoušet buď klasický tvar mrkve nebo mrkev kulatou, tvarově podobnou ředkvičce. Do podzimu vám ještě krásně vyroste i hrách a budete se tak těšit z podzimní sklizně. Jeho vegetační doba je také zhruba 10 týdnů. 

Pokud máte rádi hustou zimní polévku, vysaďte ještě i cibuli nebo pór, klidně vysejte pastiňák nebo ozimé odrůdy košťálovin. Patří mezi ně například květák Arktur nebo hlávková kapusta Arkta. Dejte ale pozor v podzimním a zimním období na přízemní mrazíky a přikryjte záhon netkanou textilií. 

Pokud se chcete na jaře těšit z jemných kvítků cibulovin, tak na konci srpna a v průběhu září je ideální doba na výsadbu cibulek tulipánů, narcisů, crocusů, ladoněk, ladoniček, bledulí, sněženek nebo okrasných česneků. Při výsadbě si dejte pozor, abyste je vysadili dostatečně hluboko. Může se totiž stát, že pokud je zasadíte příliš mělce, nevykvetou. Tulipány a narcisy se vysazují do hloubky cca 10-15 cm. Platí nepsané pravidlo, že hloubka výsadby je asi 2 větší, než je průměr cibule.

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

ONLINE: O včelách a lidech

20. 3. 2021 - 15. 5. 2021

— Akce pro veřejnost —

V první jarní den zveřejníme na kanále You Tube online přednášku o fascinujícím životě včel. Vhodná je i pro rodiny s dětmi.

Bylinková dílna: Jarní probuzení

22. 4. 2021

V dubnu kvetou v zahradě rostliny, které rozjasní den svou křehkou krásou. Řada z nich je vhodná i pro vaši pleť.

Den Země: Včelí stezka

22. 4. 2021 - 25. 4. 2021

— Akce pro veřejnost —

Den Země letos oslavíme samoobslužnou hrou s včelou Medulkou, která vás provede okolím Otevřené zahrady.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.