Úvod > Rady ze zahrady > Letní a podzimní výsev

Letní a podzimní výsev

Na podzim na nás číhají různé virózy, a tak je potřeba se na ně připravit zásobou vitamínů z vlastní zahrádky. Pokud máte ještě v závěru léta chuť a čas, pusťte se do toho.

Za zmínku stojí různé druhy listové zeleniny, které mají krátkou vegetační dobu a stihnou do podzimu vyrůst. Patří mezi ně kozlíček polníček, roketa (rukola), špenát nebo listový salát “dubáček”. Dubáček získal jméno proto, že jeho listy připomínají dub. Rostou v přízemní růžici a mohou se průběžně otrhávat. 

Z kořenové zeleniny stojí za zmínku mrkev k rychlení, která má nyní nejzazší termín výsevu. Sklidíte ji za 10 týdnů. Můžete vyzkoušet buď klasický tvar mrkve nebo mrkev kulatou, tvarově podobnou ředkvičce. Do podzimu vám ještě krásně vyroste i hrách a budete se tak těšit z podzimní sklizně. Jeho vegetační doba je také zhruba 10 týdnů. 

Pokud máte rádi hustou zimní polévku, vysaďte ještě i cibuli nebo pór, klidně vysejte pastiňák nebo ozimé odrůdy košťálovin. Patří mezi ně například květák Arktur nebo hlávková kapusta Arkta. Dejte ale pozor v podzimním a zimním období na přízemní mrazíky a přikryjte záhon netkanou textilií. 

Pokud se chcete na jaře těšit z jemných kvítků cibulovin, tak na konci srpna a v průběhu září je ideální doba na výsadbu cibulek tulipánů, narcisů, crocusů, ladoněk, ladoniček, bledulí, sněženek nebo okrasných česneků. Při výsadbě si dejte pozor, abyste je vysadili dostatečně hluboko. Může se totiž stát, že pokud je zasadíte příliš mělce, nevykvetou. Tulipány a narcisy se vysazují do hloubky cca 10-15 cm. Platí nepsané pravidlo, že hloubka výsadby je asi 2 větší, než je průměr cibule.

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.