Úvod > Rady ze zahrady > Užiteční živočichové v zahradě

Užiteční živočichové v zahradě

Určitě jste se už někdy dostali na zahradu formálního typu – ostré linie, tvarované keře či stromy, každodenně upravované záhony. Všimli jste si ale něčeho zvláštního? Na mě takové místo působí spíš jako venkovní galerie. Postrádám zde na první pohled patrný život, nebo spíš jasnou přítomnost zvířat. Takové zahrady naše oči bezesporu potěší, ale duše si nikdy neodpočine tolik jako v živé zahradě – tam, kde v průběhu dne slyšíme švitoření nejrůznějších ptáků, pozorujeme pestrobarevné motýly a musíme koukat pod nohy, abychom náhodou nezašlápli některého z tvorečků pracujících v trávě.

Samozřejmě zde najdeme taková zvířata, jejichž přítomnost by nám nevadilo oželet. Alespoň někdy. Nic vás totiž nerozesmutní víc, než když najdete velikou, rudou jahodu a po utržení zjistíte, že už si na ní před vámi někdo pochutnal. Nebo třeba sklizené zahradní borůvky dřív, než ve skutečnosti dozrály. Většina z obyvatelů nám ale na zahradě pomáhá, pokud jim k tomu dáme prostor.

Neodmyslitelnou součástí našich zahrad je ptactvo. Abychom poskytli „přístřeší“ co nejširšímu spektru druhů, měli bychom mít na zahradě vzrostlé stromy a husté keře, ve kterých se mohou snadno skrýt. Keře s bobulemi (hloh, svída, ptačí zob, kalina apod.) navíc poskytnou ptáčkům dostatek potravy, a tak třeba nechají bez povšimnutí právě ty naše borůvky. Jiné druhy zase uloví spoustu obtížného hmyzu. Abychom ptákům poskytli dostatek skrýší, můžeme na bezpečná místa v zahradě rozmístit ptačí budky. Ale pozor – co druh, to jiná budka.

O tom, jak důležité je mít na zahradě včely a čmeláky, není třeba více mluvit. Najděte vhodné místo a postavte jim hmyzí hotel. Výběru správného hotelu je třeba věnovat čas. Jiný příbytek totiž potřebují čmeláci, jiný potěší včely samotářky, do jiného se zase nastěhují ostatní potřební „hmyzáci“, například škvoři, slunéčka sedmitečná a pavouci. Najít na zahradě správné místo pro hmyzí domek není úplně jednoduché, a tak se může stát, že jej budete muset párkrát přestěhovat, než najde své uplatnění. Pro co největší rozmanitost hmyzích druhů je důležité co nejméně sekat trávník.

Pokud chcete na svoji zahradu nastěhovat motýly, nechte malou plochu zarůst kopřivami a divokými bylinami. Většina z nich totiž klade svá vajíčka právě na tyto rostliny, larvy se jimi pak živí.

Slýcháte za tichých večerů dupat po vaší zahradě ježky? Máte štěstí! To, že se ježci živí hmyzem a ne jablky, je samozřejmě známá věc. Jsou ale skvělými likvidátory slimáků a drobných hlodavců. Bohužel si sem tam rádi smlsnou i na nějaké té nepozorné ještěrce. Ideálním úkrytem jsou ježkoviště, neboli ježníky – hromady vytvořené z větví. Nevíte jak na to? Inspirovat se můžete ježkovištěm u nás v Otevřené zahradě. Dobře poslouží ale i hromádky listí či slámy. V takových úkrytech ježci přečkávají nejen zimy, ale i dny po zbytek roku.

Vzhledem k faktu, že ještěrky jsou pro ježky pochoutkou, je potřeba nastěhovat každou skupinu na co nejvzdálenější konce zahrady. Ještěrky, stejně jako hadi, se velmi rády vyhřívají na kamenech. Najděte tedy co nejslunnější místo a připravte jim hromádku kamení. Nebo ještě lépe – pokud máte možnost, vytvořte pro ně suchou zídku, stejně jako my v Otevřené zahradě. Právě díky ještěrkám nenajdete poblíž našeho kruhového políčka jediného slimáka!

Pokud máte na zahradě malé jezírko, ve kterém nejsou ryby, můžete se brzy těšit nejen na vodoměrky a vážky. Brzy se k vám nastěhují i obojživelníci.

Autorka: Veronika Floumová, vedoucí zahradnice v Otevřené zahradě
E-mail: veronika.floumova@nap.cz

AUTOR/KA

ZDROJ

money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení