Úvod > Rady ze zahrady > Střemcha obecná

Střemcha obecná

Rostlina, která vykvétá na přelomu dubna a května, se v minulosti používala k ochraně proti zlým duchům. Je léčivá a také se její květy a listy dají využít k uvití krásného věnce.

Střemcha je až patnáct metrů vysoký strom s široce rozložitou korunou. Roste v parcích nebo zahradách, u řek a potoků. Má černou kůru a v dubnu až květnu rozkvétá převislými hrozny bílých květů, které voní po hořkých mandlích.

Léčivé vlastnosti:
V srpnu dozrávají černé peckovičky, které se sbírají v době úplné zralosti. Jejich sběr ale nedoporučujeme, mohou být mírně jedovaté. Nálev nebo odvar z plodů se užíval proti průjmům a jako potopudná bylina.

Květy střemchy nádherně, až omamně voní. Obsahují totiž kyanovodík. Díky tomu je schopný hubit hmyz a drobnější živočichy. Toho se v minulosti využívalo a stromy se vysazovaly u stavení a hospodářských budov.

Střemcha bývala magickou dřevinou. Z jejího dřeva byla vyráběna držadla pluhu, aby byla orba úspěšná nebo byly proutky střemchy ponechávány ve stavení, aby se zabránilo zlým duchům vstoupit do obydlí.

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz
 

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.