Úvod > Rady ze zahrady > Šest rostlin pro včelí pastvu

Šest rostlin pro včelí pastvu

Saturejka zahradní saturejka-zahradni.jpg

Saturejka pochází ze Středomoří. Má nenápadní bílé kvítky, které se objevují od července do září. U nás se pěstuje přes dvě století. Obsahuje silice, zejména karbanil, cymol a pinen, třísloviny, pryskyřice, slizy a minerální látky. Droga podporuje vylučování žaludečních šťáv a potlačuje vývoj bakterií ve střevech. 

Saturejka je velmi významnou nektarodárnou rostlinou, poskytuje i menší množství pylu. Saturejka  je ale bohužel málo rozšířená. Kvete poměrně dlouho a včely její květy hojně vyhledávají. 
 

Slézovec durynský slezovec.jpg

Vytrvalá rostlina, vysoká do jednoho metru. Kvete od června do konce října a vyhledává stanoviště bohaté na dusík. Je to výborná nektarodárná rostlina. Pyl v květech sbírají včely jen ojediněle. Rousky pylu jsou šedé. 
 

Plicník lékařský plicnik.jpg

Patří mezi jarní byliny. Kvete podle stanoviště od března do května v barvě růžové až fialové. Po opylení se barva mění na modrou, vzácně i bílou. Tato bylinka byla od pradávna využívána pro léčitelské účely. Obsahuje hodně kyseliny křemičité, slizové látky, třísloviny a saponiny. Čaj z plicníku uvolňuje hleny, usnadňuje odkašlávání, ale zvyšuje krevní srážlivost. Pro mnoho nežádoucích účinků se od užívání plicníku jako léčivé byliny upustilo.  Pro včely je ale významnou pylodárnou i nektarodárnou rostlinou. Pyl přinášejí včely v bělavých rouskách. Plicník sbírají jak včely, tak čmeláci. Větší skupiny plicníku podněcují rozvoj včelstev. 
 

Levandule lékařská levandule-(2).jpg

Pochází se Středomoří, ale v našich podmínkách už v zahradách zdomácněla. Kvete v červnu až srpnu. Pro včely je velmi žádaná. Patří mezi výborné nektarodárné i pylodárné rostliny. Nektária má poměrně velká v podobě soudečku uloženého kolem základny semeníku. Nektar je tvořen převážně fruktózou a glukózou s menším množstvím sacharózy. Pyl levandule rouskují včely do hnědých rousek. Řadí se mezi velmi výživné pyly. Pokud byste získali čistě levandulový med, měl by příjemnou chuť, bělavou barvu a jemné krystaly. Patří mezi jedny z nejžádanějších medů. 
 

Divizna velkokvětá divizna.jpg

Dvouletá bylina vysoká v květu přes 2 metry. V prvním roce tvoří jen listovou růžici, ve druhém roce květní stvol. Je to bylina, která roste i ve volné přírodě. Kvete v červenci až září a vyžaduje slunné stanoviště. Pro léčebné účinky se sbírají květy, které rozkvétají postupně od spodu nahoru. Květy obsahují velké množství slizovitých látek, flavonoidy, silice, saponiny a cukry. V léčitelství se květy používají proti kašli, při zánětech úst a hrtanu. Uvolňují hleny a jsou účinné proti průduškovému kašli. Nesmí se však používat dlouhodobě (víc než tři týdny) a květy se musí dobře přecedit nejlépe přes plátýnko, aby drobné chloupky z květů zbytečně nedráždily sliznice.

Pro včely je významná jako zdroj pylu. Pyl je drobný s jemně zrnitým povrchem. Včely ho sbírají převážně v ranních hodinách a rouskují jej do oranžových rousek. Je zdrojem bílkovinné výživy v letním období. Má vliv na dlouhověkost zimních včel, a proto je dobré mít diviznu ve včelí zahradě. 
 

Ořechoplodec klandonský orechoplodec.jpg

Je to polokeř, který dorůstá výšky kolem 80 cm až jednoho metru a má rád slunná stanoviště. Pochází z Asie a v našich podmínkách někdy může vymrzat. Zamezíme tomu ale, když rostlinu na zimu zakryjeme chvojím. Kvete v září až říjnu nádhernými modrofialovými květy. 

Ořechoplodec je výborným pylodárným a nektarodárným keřem. Ceněna je především pylodárnost, která je vysoká. Rousky jsou modré. Pyl má význam pro dlouhověkost včel, které musí být zásobeny bílkovinami na zimu. 
 


Další články k medonosným rostlinám zde a zde.

Pokud se chcete naučit něco více o včelách, přijďte na náš včelařský kurz přímo do Otevřené zahrady. Budeme se na vás těšit. Aktuální nabídku najdete zde

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

AUTOR/KA

ZDROJ

money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení