Saturejka pochází ze Středomoří. Má nenápadní bílé kvítky, které se objevují od července do září. U nás se pěstuje přes dvě století. Obsahuje silice, zejména karbanil, cymol a pinen, třísloviny, pryskyřice, slizy a minerální látky. Droga podporuje vylučování žaludečních šťáv a potlačuje vývoj bakterií ve střevech.
Saturejka je velmi významnou nektarodárnou rostlinou, poskytuje i menší množství pylu. Saturejka je ale bohužel málo rozšířená. Kvete poměrně dlouho a včely její květy hojně vyhledávají.
Slézovec durynský 
Vytrvalá rostlina, vysoká do jednoho metru. Kvete od června do konce října a vyhledává stanoviště bohaté na dusík. Je to výborná nektarodárná rostlina. Pyl v květech sbírají včely jen ojediněle. Rousky pylu jsou šedé.
Plicník lékařský 
Patří mezi jarní byliny. Kvete podle stanoviště od března do května v barvě růžové až fialové. Po opylení se barva mění na modrou, vzácně i bílou. Tato bylinka byla od pradávna využívána pro léčitelské účely. Obsahuje hodně kyseliny křemičité, slizové látky, třísloviny a saponiny. Čaj z plicníku uvolňuje hleny, usnadňuje odkašlávání, ale zvyšuje krevní srážlivost. Pro mnoho nežádoucích účinků se od užívání plicníku jako léčivé byliny upustilo. Pro včely je ale významnou pylodárnou i nektarodárnou rostlinou. Pyl přinášejí včely v bělavých rouskách. Plicník sbírají jak včely, tak čmeláci. Větší skupiny plicníku podněcují rozvoj včelstev.
Levandule lékařská .jpg.aspx?width=200&height=133)
Pochází se Středomoří, ale v našich podmínkách už v zahradách zdomácněla. Kvete v červnu až srpnu. Pro včely je velmi žádaná. Patří mezi výborné nektarodárné i pylodárné rostliny. Nektária má poměrně velká v podobě soudečku uloženého kolem základny semeníku. Nektar je tvořen převážně fruktózou a glukózou s menším množstvím sacharózy. Pyl levandule rouskují včely do hnědých rousek. Řadí se mezi velmi výživné pyly. Pokud byste získali čistě levandulový med, měl by příjemnou chuť, bělavou barvu a jemné krystaly. Patří mezi jedny z nejžádanějších medů.
Divizna velkokvětá 
Dvouletá bylina vysoká v květu přes 2 metry. V prvním roce tvoří jen listovou růžici, ve druhém roce květní stvol. Je to bylina, která roste i ve volné přírodě. Kvete v červenci až září a vyžaduje slunné stanoviště. Pro léčebné účinky se sbírají květy, které rozkvétají postupně od spodu nahoru. Květy obsahují velké množství slizovitých látek, flavonoidy, silice, saponiny a cukry. V léčitelství se květy používají proti kašli, při zánětech úst a hrtanu. Uvolňují hleny a jsou účinné proti průduškovému kašli. Nesmí se však používat dlouhodobě (víc než tři týdny) a květy se musí dobře přecedit nejlépe přes plátýnko, aby drobné chloupky z květů zbytečně nedráždily sliznice.
Pro včely je významná jako zdroj pylu. Pyl je drobný s jemně zrnitým povrchem. Včely ho sbírají převážně v ranních hodinách a rouskují jej do oranžových rousek. Je zdrojem bílkovinné výživy v letním období. Má vliv na dlouhověkost zimních včel, a proto je dobré mít diviznu ve včelí zahradě.
Ořechoplodec klandonský 
Je to polokeř, který dorůstá výšky kolem 80 cm až jednoho metru a má rád slunná stanoviště. Pochází z Asie a v našich podmínkách někdy může vymrzat. Zamezíme tomu ale, když rostlinu na zimu zakryjeme chvojím. Kvete v září až říjnu nádhernými modrofialovými květy.
Ořechoplodec je výborným pylodárným a nektarodárným keřem. Ceněna je především pylodárnost, která je vysoká. Rousky jsou modré. Pyl má význam pro dlouhověkost včel, které musí být zásobeny bílkovinami na zimu.
Pokud se chcete naučit něco více o včelách, přijďte na náš včelařský kurz přímo do Otevřené zahrady. Budeme se na vás těšit. Aktuální nabídku najdete