Úvod > Rady ze zahrady > Šeřík a recept na sirup

Šeřík a recept na sirup

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Taky jste měli odmala pocit, že šeřík je okrasná rostlina a nedá si využít jinak než do vázy? Zkusíme vám šeřík ukázat v jiných barvách a poradíme jak si vyrobit voňavý šeříkový sirup. 

Šeřík pochází z jihovýchodní Evropy a východní Asie. V minulosti byl hojně využíván i v léčitelství. Nyní je spíše upotřeben v kosmetickém průmyslu.

Léčivé účinky šeříku
Šeřík obsahuje vitamin B a C. Má protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Působí proti kašli i jako diuretikum, čistí krev, detoxikuje, chrání játra a čistí je. Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy.

Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody. Poradí si s aftami, záněty dásní a dalšími nepříjemnostmi v ústní dutině (zdroj informací z tohoto odstavce: z knihy Bylinkopedie, kolektiv autorů).

Šeřík vás dokáže zbavit bolesti hlavy nebo zmírní migrénu, je vhodný také při žaludeční nevolnosti. Má zklidňující a léčivé účinky i na oteklé zduřelé mandle, uleví od bolesti v krku, dokonce i při revmatu a bolestech spojených s dnou, k čemuž byl využíván hlavně v minulosti (zdroj informací z tohoto odstavce: bylinkyprovsechny.cz).

OZ_podpis_resize.jpg

Šeřík v kosmetice
Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů. Vonné silice šeříku se přidávají do aromatických svíček nebo aroma lampových vonných olejů.

Šeřík působí jako silný antioxidant, bojuje proti účinkům volných radikálů a zpomaluje stárnutí pleti. Má protizánětlivé a zklidňující účinky, navíc však obsahuje přirozené UVA a UVB ochranné látky před slunečním zářením. 
 
Postup přípravy šeříkového sirupu
Hrnek cukru  rozpustíme v jeden a půl hrnku vody  a přivedeme k varu. Až se cukr rozpustí, přidáme otrhané květy šeříku (jeden hrnek) a necháme 10–15 minut pozvolna probublávat. Můžeme přidat kyselinu citronovou jako konzervant. Sirup přecedíme, ještě horký nalijeme do čisté a suché láhve, necháme vystydnout a skladujeme v lednici. 
 
Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení