Úvod > Rady ze zahrady > Růže je královnou květin

Růže je královnou květin

Každoročně pro milovníky bylinek a květin připravujeme bylinkové dílny. Tou nejoblíbenější je květnová Růžová dílna, na níž si povídáme o historii pěstování a různých kultivarech růží, zkoušíme jemnocit našeho čichu na éterických olejích z růží pěstovaných na třech různých místech v Orientu a připravujeme přírodní produkty s vůní růže. Pojďme se přenést do růžového sadu a říct si něco o této nádherné květině...

Královna květin v Otevřené zahradě

Loni na podzim jsme do zahrady vysadili spoustu krásných a voňavých odrůd růží, které nám poskytují pestrost v tvoření na našich dílnách i při vázání kytic. Mezi unikátní růži, na kterou jsme dlouho čekali, je růže stolistá Chapeau de Napoleon (první obrázek). Na pupenech a stoncích má malé lepkavé žlázky, proto se jí říká mechovka. Druhou vzácnou růží je historická růže Isaac Pereire (druhý obrázek), která má plné květy, opakovaně kvete a velmi silně voní.
 


Růže stolistá

Historická růže bourbonka Mme Isaac Perreire

Vsadili jsme i na mnohokvěté růže, které jsou nižší, ale zase odolné a dlouho kvetou. V zahradě máme odrůdy Kimono s krásně růžovou barvou květů, Harvelinu se žlutooranžovým nádechem, Rumbu s ohnivou barvou nebo Schneewittchen bílou krásku. Květy jsou poloplné až plné, sněhobílé barvy a okouzlí i příjemnou jemnou vůní.  Mnohokvěté růže pocházejí z Japonska,  u nás se pěstují od 19. století.

Víte, že?

Je doloženo, že pěstování růží se rozšířilo z Persie. Výtažek z růží patří mezi nejbezpečnější hojivé substance a lahodná chuť růžové vody je vynikající i pro vaření. Při použití růží v kosmetice nebo v kuchyni je třeba použít růže, které nejsou chemicky ošetřeny. My jsme se na to připravili a garantujeme vám, že Babiččiny růže, které v zahradě pěstujeme, stejně jako ostatní rostliny, chemikáliemi nehnojíme.

A pokud si chcete z růží vyrobit přírodní kosmetiku, registrujte se na naši dílnu, kde si vyrobíme:

  • růžový krém s kapkou pupalkového oleje
  • růžovou květovou vody z destilačního přístroje
  • olejový parfém na míru
Zpracovala: Hana Zuchnická, zahradní architekta, milovnice přírodních zahrad a lektorka bylinkových dílen v Otevřené zahradě
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

AUTOR/KA

ZDROJ

money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení