Úvod > Rady ze zahrady > Přírodní zahradničení bez chemie - škůdci

Přírodní zahradničení bez chemie - škůdci

Na začátek je dobré připomenout, že nejlepší ochranou je prevence. V péči o naše zdraví na to často pamatujeme, ale u rostlin jsme zpravidla méně důslední. Nejlepším způsobem, jak rostliny ochránit, je správný výběr stanoviště, vhodná péče (např. způsob zálivky) a pravidelné dávky potřebných živin – vyzkoušet můžeme například čerstvý heřmánkový nálev či kopřivovou jíchu. Díky tomu budou rostliny silné a tím i odolnější vůči všem negativním vlivům.

Proti savým škůdcům, jako jsou mšice a molice, můžeme použít hned několik zbraní.

Často využívaným pomocníkem je aksamitník neboli afrikán. Ten má opravdu široké pole působnosti – kromě molic odpuzuje i třásněnky a je opravdu nenahraditelný v boji proti háďátkům. Pokud aksamitník zasadíme na zeleninový záhon nebo mezi balkonové rostliny, zpomalí také nálet mšic, ale nikdy ho úplně nepotlačí. Za tímto účelem si ale můžeme snadno vyrobit vlastní postřik, a to louhováním roztrhaných květů v oleji (např. řepkovém) po dobu 14 dní.

Proti mšicím skvěle zabírá také levandulesaturejkalichořeřišnice či pažitka. Pod ovocné stromy je dobré vysadit fenykl. Vyzkoušený je také přípravek vzniklý louhováním a následným vařením dubového listí. Téměř univerzálním pomocníkem v boji proti savému a některým druhům žravého hmyzu je také výluh z vratiče. Těší vás v létě žlutá barva jeho květů na okrajích polí a luk? Neváhejte si jej trochu nasušit, určitě se vám bude hodit!

OZ_podpis_resize.jpg

To, že se můžeme snadno zbavit mšic a molic přírodní cestou, je poměrně známé. Věděli jste ale, že marné to není ani v boji proti svilušce, která často výrazně zkrátí naši sklizeň okurek? Na tu je nejlepší použít proslule známou kopřivovou jíchu, pozor jen na správné ředění. Účinná by ale měla být i směs z česneku a cibule. Tu rozmixujeme, zalijeme vodou a necháme přes noc odležet. Ráno scedíme, výluh zředíme a aplikujeme na rostliny. Stejně tak můžeme použít výluh ze zelené bramborové natě.

V létě nás může často sužovat žír dřepčíků – skákavých černých broučků, kteří milují zejména košťáloviny, ředkve a lichořeřišnici. Nejlepším způsobem, jak jim zabránit v zabydlení na našich zeleninových záhonech, je vyset zde pelyněk pravý.

Pokud na zahradě nemáme zabydlené ještěrky a ježky, kteří by nám pomohli likvidovat slimáky, můžeme vyzkoušet například nastražování pastí v podobě listů rebarbory. Ty na noc rozprostřeme v blízkosti nejpoškozenějších rostlin. Ráno pak listy odstraňujeme i se slimáčí „úrodou“.

Trápí vás nálety bělásků a jiných motýlů? Pokud vám vaše ztráty nevynahradí ani pohled na jejich krásná křídla a ladné pohyby, zkuste rostliny postříkat výluhem z rajčatových natí. Proti housenkám by měl být účinný také zředěný výluh z pelyňku pravého.

Autorka: Veronika Floumová
E-mail: veronika.floumova@nap.cz

AUTOR/KA

ZDROJ

money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení