Úvod > Rady ze zahrady > Přírodní zahradničení bez chemie - choroby

Přírodní zahradničení bez chemie - choroby

Na začátek je dobré připomenout, že nejlepší ochranou je prevence. V péči o naše zdraví na to často pamatujeme, ale u rostlin jsme zpravidla méně důslední. Nejlepším způsobem, jak rostliny ochránit, je správný výběr stanoviště, vhodná péče (např. způsob zálivky) a pravidelné dávky potřebných živin – vyzkoušet můžeme například čerstvý heřmánkový nálev či kopřivovou jíchu. Díky tomu budou rostliny silné a tím i odolnější vůči všem negativním vlivům.

Přírodní cestou dokážeme vyléčit především nejrozšířenější choroby – plísně a padlí.

Mezi jedno z preventivních opatření, která můžeme udělat v boji proti chorobám na rajčatech a okurkách, je zasadit mezi ně bazalku. Zejména ve skleníku její přítomnost výrazně zlepšuje zdravotní stav ostatních rostlin.

Znáte ve svém okolí místo, které na jaře zaplaví přesličky? Nasušte si jich raději „pár“ do zásoby. Jejich výluh je totiž jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků proti plísni i padlí na rajčatech, okurkách ale i révě vinné! Jak na něj? Do 10 l vody namočíme 1 kg čerstvé nebo 150 g suché natrhané přesličky. Přes noc necháme louhovat, druhý den směs krátce povaříme. Po scedění vznikne koncentrát, který následně ředíme v poměru 1 : 5 (výluh : voda). Skvělé výsledky má také česnekový výluh, vyrobený spařením 75 g nasekaného česneku v 10 l vody. I zde nezapomínáme ředit!

Postřiky používáme zejména od června do srpna, kdy se plísně a padlí nejčastěji rozšiřují. Aplikujeme nejen na rostliny, ale i na půdu kolem.

Autorka: Veronika Floumová
E-mail: veronika.floumova@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Zimní kytice z Otevřené zahrady

20. 1. 2022 - 24. 3. 2022

— Akce pro veřejnost —

Limitovaná nabídka zimních kytiček a kytek z Otevřené zahrady.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.