Úvod > Rady ze zahrady > Permakulturní zahrada

Permakulturní zahrada

Permakulturní zahrada funguje na principu udržitelnosti a samostatnosti, bez větších zásahů člověka. Užitková zahrada nás zásobuje chutnými a především zdravými plody po celou dobu vegetace. Absolutním tabu permakulturní zahrady je používání chemie a průmyslově vyrobených hnojiv. Trvale udržitelné hospodaření je v souladu s životním prostředím, neškodí rostlinám ani živočichům. Výhodou permakulturní zahrady je minimální zásah člověka. Záhony zpravidla neplejeme vůbec, když je třeba, tak jen minimálně. Jak toho dosáhneme? Správnou volbou vysazených rostlin, jejich menším sponem a mulčováním záhonů. Mulčujeme nejlépe slámou, vhodná je ale i jemně posečená tráva (pozor, trávu je nutné posíct dříve, než začne kvést, aby se nám na záhonech nesemenila). Výjimečně se používá i jemná dřevěná štěpka, vždy ale pouze z listnatých dřevin. Kůra z jehličnanů půdu okyseluje, což je nežádoucí.

Principy permakulturní zahrady je možné dodržovat i na malých zahrádkách. Díky již zmíněné zhuštěné výsadbě rostlin totiž můžeme na malé ploše sklízet větší množství úrody než na záhonech s klasickým přístupem. Tento způsob pěstování však není vhodný pro pěstitele, kteří potřebují mít vizuálně „načančané“ záhonky. Permakulturní zahrady totiž působí lehce neuklizeně, chaoticky. Zapomeňte na přesné linie či anglický trávník. Kouzlo permakultury ovšem spočívá v důmyslném plánování před začátkem sezóny. Správně rozvržené plodiny na jednotlivých záhonech nám „přinesou ovoce“ později v průběhu sezóny. Díky tomu si zahrada vytvoří vlastní rovnováhu, kterou už budeme jen lehce podporovat, např. hnojením bylinnými jíchami či občasnou zálivkou. Důležité je volit smíšené výsadby z rostlin, které si navzájem nepřekáží, čerpají z půdy odlišné živiny a mnohdy se dokonce podporují. Zkusit to můžete například tak jako my v Otevřené zahradě – některé pnoucí rostliny vysazujeme a vyséváme k plotu, využíváme vyšší rostliny ke stínění jiných, kterým nevyhovuje plné letní slunce apod. Inspirujte se třeba naším „indiánským políčkem“, kde po vzoru indiánů kombinujeme pěstování kukuřice, fazolí a tykví. Inspiraci můžete čerpat také z mnoha zdrojů, nejvíce se vám bude hodit některá z tabulek rostlin vhodných a nevhodných ke společnému pěstování.

Autorka: Veronika Floumová, vedoucí zahradnice v Otevřené zahradě
E-mail: veronika.floumova@nap.cz
 

TABULKA VHODNÝCH A NEVHODNÝCH ZELENIN​

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

ONLINE: O včelách a lidech

20. 3. 2021 - 15. 5. 2021

— Akce pro veřejnost —

V první jarní den zveřejníme na kanále You Tube online přednášku o fascinujícím životě včel. Vhodná je i pro rodiny s dětmi.

Kytice z Otevřené zahrady

26. 4. 2021 - 29. 9. 2021

NOVINKA: Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Bylinková dílna: V kuchyni

12. 5. 2021

TERMÍN BUDE POSUNUT V květnu kvetou v zahradě rostliny, které rozjasní den svou křehkou krásou. Řada z nich je vhodná i pro náš jídelníček.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.