Úvod > Rady ze zahrady > Permakulturní zahrada

Permakulturní zahrada

Permakulturní zahrada funguje na principu udržitelnosti a samostatnosti, bez větších zásahů člověka. Užitková zahrada nás zásobuje chutnými a především zdravými plody po celou dobu vegetace. Absolutním tabu permakulturní zahrady je používání chemie a průmyslově vyrobených hnojiv. Trvale udržitelné hospodaření je v souladu s životním prostředím, neškodí rostlinám ani živočichům. Výhodou permakulturní zahrady je minimální zásah člověka. Záhony zpravidla neplejeme vůbec, když je třeba, tak jen minimálně. Jak toho dosáhneme? Správnou volbou vysazených rostlin, jejich menším sponem a mulčováním záhonů. Mulčujeme nejlépe slámou, vhodná je ale i jemně posečená tráva (pozor, trávu je nutné posíct dříve, než začne kvést, aby se nám na záhonech nesemenila). Výjimečně se používá i jemná dřevěná štěpka, vždy ale pouze z listnatých dřevin. Kůra z jehličnanů půdu okyseluje, což je nežádoucí.

Principy permakulturní zahrady je možné dodržovat i na malých zahrádkách. Díky již zmíněné zhuštěné výsadbě rostlin totiž můžeme na malé ploše sklízet větší množství úrody než na záhonech s klasickým přístupem. Tento způsob pěstování však není vhodný pro pěstitele, kteří potřebují mít vizuálně „načančané“ záhonky. Permakulturní zahrady totiž působí lehce neuklizeně, chaoticky. Zapomeňte na přesné linie či anglický trávník. Kouzlo permakultury ovšem spočívá v důmyslném plánování před začátkem sezóny. Správně rozvržené plodiny na jednotlivých záhonech nám „přinesou ovoce“ později v průběhu sezóny. Díky tomu si zahrada vytvoří vlastní rovnováhu, kterou už budeme jen lehce podporovat, např. hnojením bylinnými jíchami či občasnou zálivkou. Důležité je volit smíšené výsadby z rostlin, které si navzájem nepřekáží, čerpají z půdy odlišné živiny a mnohdy se dokonce podporují. Zkusit to můžete například tak jako my v Otevřené zahradě – některé pnoucí rostliny vysazujeme a vyséváme k plotu, využíváme vyšší rostliny ke stínění jiných, kterým nevyhovuje plné letní slunce apod. Inspirujte se třeba naším „indiánským políčkem“, kde po vzoru indiánů kombinujeme pěstování kukuřice, fazolí a tykví. Inspiraci můžete čerpat také z mnoha zdrojů, nejvíce se vám bude hodit některá z tabulek rostlin vhodných a nevhodných ke společnému pěstování.

Autorka: Veronika Floumová, vedoucí zahradnice v Otevřené zahradě
E-mail: veronika.floumova@nap.cz
 

TABULKA VHODNÝCH A NEVHODNÝCH ZELENIN​

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.