Úvod > Rady ze zahrady > Pampeliška a co z ní vyrobit

Pampeliška a co z ní vyrobit

Pampeliška (smetanka) lékářská je běžná rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Má nápadné žluté květy, tzv. úbor, který se později mění v bílé chmýří. Pampeliška roste obecně na loukách, u cest a na trávnících, výhýbá se mokrým a vlhkým místům, kvete zpravidla od dubna do června a někdy znovu na podzim. Pro některé je pampeliška nepříjemným plevelem, pro jiné cennou léčivkou.

OZ_podpis_resize.jpg

Pozitivní účinky pampelišky lékařské

  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • pomáhá léčit záněty močových cest, působí močopudně
  • pomáhá při ledvinových kamenech
  • detoxikuje organismus
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • pomáhá udržovat ideální krevní tlak

Recepty

Pampeliškový olej
Všichni máme po jarních pracech na zahradě nebo po dezinfikování rukou drsné nebo až ekzematické ruce. Pro zmírnění potíží nám může pomoci pampeliškový olej. Květy plně rozvitých pampelišek utrhneme, odstraníme zelenou šťopku, necháme zavadnout 2-6 hodin a naložíme do oleje (mandlový, slunečnicový nebo z hroznových jader). Všechny květy musí být ponořené. Necháme 14 dní louhovat na teplém místě (na parapetu nebo na okně) a denně protřepáváme. Po 14 dnech scedíme. Pokud chceme vytvořit mast, zahustíme ještě včelím voskem. Pampeliškový olej je velmi jemný, vhodný i na dětskou nebo podrážděnou pokožku. Zklidňuje pokožku a vyhlazuje jemné vrásky a prasklinky kůže.

Pampeliškový sirup
Sirup za studena má v sobě více cenných látek než ten, který projde varem. Zkuste ho. Postup je docela jednoduchý a určitě ho znáte například z tvorby jitrocelového sirupu. Utrhneme plně rozvité květy pampelišek (před trháním by němělo aspoň 3 dny pršet). Necháme je po odtrhnutí pár hodin ležet, aby vylezli broučci, a pak střídavě prokládáme pampeliškový květ s cukrem. Jemně stlačíme a pokračujeme, dokud nádobu nenaplníme. Končíme cukrem. Sklenici uzavřeme a dáme na trochu chladnější místo (ložnice, chodba) na 3 týdny pracovat. Poté přecedíme přes plátýnko, slejeme do lahví a uchováváme ve sklepě nebo ledničce.

IMG_20200422_113442.jpg

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnická@nap.cz

Pokud byste se chtěli naučit o bylinkách a jejich využití v kosmetice/kuchyni víc, vyberte si některou z bylinkových dílen v Otevřené zahradě.
 

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.