Úvod > Rady ze zahrady > Nové stanoviště: Plníme půdní profily a hmatové kapsy

Nové stanoviště: Plníme půdní profily a hmatové kapsy

Půdní profil je jako abstraktní dílo samotného stvořitele. Půda je zrcadlem krajiny. Odráží podmínky místa, na kterém vznikla, a kdo půdě rozumí, může v ní číst jako v detektivce. Na výukovém půdním stanovišti v Otevřené zahradě vznikají abstraktní obrazy. To, co na nich uvidíte, není výsledek umělcovy invence, ale ukázky profilů různých českých půd. Součást stanoviště jsou i hmatové kapsy, ve kterých jsou uloženy složky půdy. Víte, které to jsou?

Na výukovém půdním stanovišti v Otevřené zahradě proto připravujeme 6 skleněných válců, ve kterých si budete moc prohlédnout, jak vypadají typické české půdy. Budete překvapeni, jaký může být mezi půdami rozdíl: v barvě, zrnitosti apod. Jinak totiž vypadá nivní půda v údolí řeky, jinak úrodná černozem a jinak takzvaná antropozem, půda výrazně ovlivněná činností člověka.
 
U každé půdy pak najdete zajímavost spojenou s jejím vznikem či využitím. Celá kompozice skleněných válců, které jsou zasazené v čelní stěně vyvýšeného záhonu a s jejichž plněním nám pomáhají studenti pedologie a geologie Mendelovy univerzity, vytvoří obraz, který má vzbudit zvědavost dozvědět se o půdě víc. 

První strana půdního stanoviště tedy láká k objevování, druhá strana je tak trochu skrytá.  Sedm hmatových schránek, do kterých není vidět, ukrývá sedm důležitých složek, které tvoří půdu… Co vše v půdě najdete? Stačí vsunout do schránky ruku a  nahmatat, co je v ní uloženo. Trefili jste se? Ověřit si, jestli jste hádali správně, si pak budete moct na informační tabulce vedle kapsy. A taky se tu dozvíte, jaký význam mají pro půdu například kořeny, schránky odumřelých těl nebo jak vlastnosti půdy ovlivňuje podloží – tzv. matečná hornina, ze které půda vzniká.

Nové výukovo-zážitkové  stanoviště „Půda nad zlato" vzniká díky spolupráci s firmou Weleda vzniká v Otevřené zahradě úplně nové výukovo-zážitkové  stanoviště „Půda nad zlato“, které přiblíží dětem i dospělým spoustu zajímavostí o půdě – jak půda vzniká, proč je pro člověka i ekosystémy důležitá, a hlavně - jak o půdu správně pečovat.  

AUTOR/KA

Helena Peřinová
money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 31. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Workshop Umět se učit: Kompetence budoucnosti

12. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přijměte pozvání od Asociace neformálního vzdělávání na interaktivní workshop, který se zaměří na rozvoj kompetenci k učení nejen u sebe, ale hlavně u druhých.

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení