Úvod > Rady ze zahrady > Mulčování

Mulčování

Nastalo podzimní období a první listopadové mrazíky už poznamenaly letničkové výsadby. Silné mrazy mohou poškodit i teplomilné druhy trvalek a okrasných dřevin. Aby v pořádku přečkali zimu, můžeme je ochránit mulčováním. To ochrání kořenový krček rostlin a zabrání promrznutí půdy do velké hloubky. Citlivé na zimní mrazíky jsou z běžně pěstovaných zahradních rostlin růže, hortenzie, ořechoplodec nebo středomořské trvalky (levandule, šalvěj nebo saturejka).

Efektivní ochranou těchto rostlin je nakopčení zeminy ke kořenovému krčku a zakrýváním vrstvou mulče alespoň do výšky 5-10 cm. Jako mulč můžeme použít listí, smrkové nebo borové větve, slámu, seno, hobliny, piliny, drcenou kůru listnatých dřevin, drcenou kůru jehličnatých dřevin (ke kyselinomilným rostlinám) nebo kompost. Pokud zvolíme listí, mělo by se zakrývat chvojím nebo větvemi, abychom zamezili odfouknutí nebo rozhrabání. Navrstvením organického materiálu přilákáme i užitečné živočichy jako jsou žížaly, mnohonožky a jiné půdní organismy. 

Velmi důležitá je i dostatečná zálivka půdy před jejím zamrznutím. Velké množství dřevin přes zimní období spíše uschne než vymrzne. Proto jsou podzimní deště a zálivka tak důležité. Pamatujte proto i na rostliny na balkónech a terasách. 

Na jarní mráz jsou citlivé stálezelené aukuby, magnolie, zmarliky, paulovnie nebo i rododendrony. Z jehličnatých dřevin se to týká na příklad cedrů. Tyto dřeviny by se měly ochránit vrstvou slámy nebo sena přímo na kmínek.

Při mulčování musíme mít na paměti, že je potřeba zvolit kvalitní přírodní materiál. Ať už si mulč koupíme, nebo si ji opatříme z vlastní zahrady. Dejte pozor, aby byla bez chemických barev, bez plísní nebo znatelných stop hub. Pak se na jaře zase budete těšit z krásy vašich rostlin.      

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

ONLINE: O včelách a lidech

20. 3. 2021 - 15. 5. 2021

— Akce pro veřejnost —

V první jarní den zveřejníme na kanále You Tube online přednášku o fascinujícím životě včel. Vhodná je i pro rodiny s dětmi.

Bylinková dílna: Jarní probuzení

22. 4. 2021

V dubnu kvetou v zahradě rostliny, které rozjasní den svou křehkou krásou. Řada z nich je vhodná i pro vaši pleť.

Den Země: Včelí stezka

22. 4. 2021 - 25. 4. 2021

— Akce pro veřejnost —

Den Země letos oslavíme samoobslužnou hrou s včelou Medulkou, která vás provede okolím Otevřené zahrady.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.