Úvod > Rady ze zahrady > Mulčování

Mulčování

Nastalo podzimní období a první listopadové mrazíky už poznamenaly letničkové výsadby. Silné mrazy mohou poškodit i teplomilné druhy trvalek a okrasných dřevin. Aby v pořádku přečkali zimu, můžeme je ochránit mulčováním. To ochrání kořenový krček rostlin a zabrání promrznutí půdy do velké hloubky. Citlivé na zimní mrazíky jsou z běžně pěstovaných zahradních rostlin růže, hortenzie, ořechoplodec nebo středomořské trvalky (levandule, šalvěj nebo saturejka).

Efektivní ochranou těchto rostlin je nakopčení zeminy ke kořenovému krčku a zakrýváním vrstvou mulče alespoň do výšky 5-10 cm. Jako mulč můžeme použít listí, smrkové nebo borové větve, slámu, seno, hobliny, piliny, drcenou kůru listnatých dřevin, drcenou kůru jehličnatých dřevin (ke kyselinomilným rostlinám) nebo kompost. Pokud zvolíme listí, mělo by se zakrývat chvojím nebo větvemi, abychom zamezili odfouknutí nebo rozhrabání. Navrstvením organického materiálu přilákáme i užitečné živočichy jako jsou žížaly, mnohonožky a jiné půdní organismy. 

Velmi důležitá je i dostatečná zálivka půdy před jejím zamrznutím. Velké množství dřevin přes zimní období spíše uschne než vymrzne. Proto jsou podzimní deště a zálivka tak důležité. Pamatujte proto i na rostliny na balkónech a terasách. 

Na jarní mráz jsou citlivé stálezelené aukuby, magnolie, zmarliky, paulovnie nebo i rododendrony. Z jehličnatých dřevin se to týká na příklad cedrů. Tyto dřeviny by se měly ochránit vrstvou slámy nebo sena přímo na kmínek.

Při mulčování musíme mít na paměti, že je potřeba zvolit kvalitní přírodní materiál. Ať už si mulč koupíme, nebo si ji opatříme z vlastní zahrady. Dejte pozor, aby byla bez chemických barev, bez plísní nebo znatelných stop hub. Pak se na jaře zase budete těšit z krásy vašich rostlin.      

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

AUTOR/KA

ZDROJ

money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení