Úvod > Rady ze zahrady > Kostivalová tinktura

Kostivalová tinktura

Kostival se lidově nazývá též černý kořen a je velmi silnou bylinou našich předků. V minulosti se kostival používal i vnitřně, ale díky jedovatým alkaloidům se od tohoto užívání v současnosti upustilo. O kostivalu se málo ví,  že léčivá je celá rostlina. Nejznámější je však pro svůj kořen. Kostival láká od jara velké množství hmyzu do svých fialových kvítků, zvláště pak čmeláky. Květy jsou jedlé a můžete si jimi obohatit svůj jídelníček. 

OZ_podpis_resize.jpg

Na podzim se síla účinných látek se stahuje zpět ke kořenům. Jak poznáte, že už je pravý čas? Jakmile listy začnou žloutnout a uvadat, můžete začít kořen dolovat ze země. Kořen vyjměte a omyjte od zeminy. Poté nakrájejte, nejlépe keramickým nožem, na tenké plátky a naložte do alkoholu. V poměru jeden díl byliny a tři díly alkoholu. Denně protřepávejte. Po třech týdnech máte tinkturu hotovou a můžete jí potírat bolavá místa kloubů, bércové vředy, podvrtnuté kotníky, natažené vazy nebo léčící se zlomeniny.

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.