Úvod > Rady ze zahrady > Kde brát živiny pro zahradu?

Kde brát živiny pro zahradu?

Přírodní zahrada neznamená zarostlý prostor za domem, ale další pokoj vašeho domu, který je v souladu s přírodou. Zahradničení v duchu přírodní zahrady může mít mnoho podob, a je jen na vás, který z nich je vám nejbližší. Někteří vidí svoji zahradu jako rozkvetlou louku, na které je pořádně rušno, jiní jako zákoutí plné trvalek, keřů a stromů, kterým je potřeba dát co největší svobodu. Většinu z nás ale spojuje jedno – touha vypěstovat si zde i něco k jídlu či jinému užitku.

Podob přírodních zahrad, jak jsme si již řekli, je mnoho. Všechny mají ale jedno společné, a to způsob, jakým o rostliny pečujeme. Tak například:

V péči o přírodní zahrady nepoužíváme postřiky. Místo toho raději spoléháme na prevenci. Některých škůdců se můžeme zbavit například budováním příbytků pro jejich přirozené nepřátele – naše zvířecí pomocníky. Věděli jste například, že slimáků se dá lehce zbavit, pokud na své zahradě poskytnete přístřeší ještěrkám? S jinými nám mohou pomoci rostliny, například levandule skvěle odpuzuje mšice, proto ji u nás v Otevřené zahradě často najdete na okraji záhonu s rajčaty. Kdyby se Vám i přes tato opatření přeci jen něco nepovedlo, nezoufejte! Můžete sáhnout také po přírodních přípravcích. A jak na plevele v zeleninových záhonech? Není žádným tajemstvím, že nejúčinnějším pomocníkem je mulčování!

Další zásadou, kterou v přírodních zahradách dodržujeme, je používání přírodních hnojiv. Nejznámějším hnojivem, které si můžeme velice snadno vyrobit, je bezesporu kopřivová jícha. O její nevábné vůni můžeme hovořit celé hodiny, její význam v přírodní zahradě je ovšem nepopiratelný. Kromě blahodárných účinků při hnojení je skvělým pomocníkem také v boji proti savému hmyzu. Á propos - věděli jste, že obdobné hnojivo, jako je kopřivová jícha, můžeme vyrobit například z měsíčku lékařského či vyštipnutých výhonů rajčat? Nemalou dávku živin poskytnou rostlinám také některé druhy dobře rozložitelných materiálů používaných k mulčování.

Přemýšlíte spíše nad tím, že byste svým zeleninovým záhonům rádi plošně dodali dávku živin na příští sezónu? K obohacování půdy nikdy nepoužíváme rašelinu a jí podobné substráty. Ty jsou totiž produktem ničení krajiny v jiných částech planety. Místo toho raději doplňujeme živiny do záhonů pomocí našeho vlastního, dobře přesátého kompostu. Na sklonku léta pak můžeme na již sklizené záhony vyset tzv. zelené hnojení, tedy rostliny velmi bohaté na živiny. K těmto účelům skvěle poslouží např. hořčice, svazenka či peluška.

Abychom podpořili zásobu živin v půdě v průběhu sezóny, my v Otevřené zahradě pečlivě zvažujeme, které druhy je vhodné pěstovat vedle sebe a které si naopak nevyhovují. O tom ale zase příště…

Autorka: Veronika Floumová
E-mail: veronika.floumova@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.