Úvod > Rady ze zahrady > Jak založit novou zahradu?

Jak založit novou zahradu?

Předtím, než začneme budovat naši novou zahradu, si musíme položit několik důležitých otázek, např. jak chci trávit svůj volný čas v zahradě? Jak jej chtějí trávit ostatní členové rodiny? Jaké jsou možnosti stran praktičnosti? Chci zahradu ryze okrasnou, nebo spíš užitkovou? Přírodní, permakulturní…?

Ve chvíli, kdy si dokážeme odpovědět na všechny, nebo alespoň většinu otázek, je čas na koncept, tedy rozvrhnutí jednotlivých částí zahrady. Budeme chtít terasu? U které části domu? Odkud na ni půjdeme a kam z ní chceme jít směrem do zahrady? Nebo je lepší pergola oddělená od domu? A co výhled, kam a na co se chceme dívat, když potřebujeme uklidnit mysl? Líbí se nám spíš vyvýšené záhony, anebo dáváme přednost klasice? Kde a jak svítí slunce? Chceme koutek pro děti? Kam umístit ohniště – na konec zahrady, kde bude ideální místo pro jeho občasné používání, nebo raději v blízkosti domu, protože rodinné večery u táboráku jsou naší srdeční záležitostí?

Jaké materiály chceme v zahradě používat – dřevo, kámen...? Jaké skupiny rostlin chceme v zahradě mít? Stromy, nebo raději pouze keře a trvalky? A co barevnost rostlin, která je nám nejbližší?

Když máme koncept zahrady hotový, nastává otázka – kde začít? Nejjednodušší rada zní: Začněte tam, kde je to pro vás nejdůležitější. Chcete si co nejdříve užívat chvíle strávené odpočinkem? Začněte terasou či jiným prostorem pro posezení! Chtěli byste raději odpočívat aktivně a co nejdříve ze své zahrady sklízet plody doslovně? Neváhejte s budováním záhonů a výsadbou ovocných stromů a keřů! Je to jen na vás. Hodně štěstí a zahradnických úspěchů! :)

Autorka: Veronika Floumová, vedoucí zahradnice v Otevřené zahradě
E-mail: veronika.floumova@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.