Úvod > Rady ze zahrady > Jak založit novou zahradu?

Jak založit novou zahradu?

Předtím, než začneme budovat naši novou zahradu, si musíme položit několik důležitých otázek, např. jak chci trávit svůj volný čas v zahradě? Jak jej chtějí trávit ostatní členové rodiny? Jaké jsou možnosti stran praktičnosti? Chci zahradu ryze okrasnou, nebo spíš užitkovou? Přírodní, permakulturní…?

Ve chvíli, kdy si dokážeme odpovědět na všechny, nebo alespoň většinu otázek, je čas na koncept, tedy rozvrhnutí jednotlivých částí zahrady. Budeme chtít terasu? U které části domu? Odkud na ni půjdeme a kam z ní chceme jít směrem do zahrady? Nebo je lepší pergola oddělená od domu? A co výhled, kam a na co se chceme dívat, když potřebujeme uklidnit mysl? Líbí se nám spíš vyvýšené záhony, anebo dáváme přednost klasice? Kde a jak svítí slunce? Chceme koutek pro děti? Kam umístit ohniště – na konec zahrady, kde bude ideální místo pro jeho občasné používání, nebo raději v blízkosti domu, protože rodinné večery u táboráku jsou naší srdeční záležitostí?

Jaké materiály chceme v zahradě používat – dřevo, kámen...? Jaké skupiny rostlin chceme v zahradě mít? Stromy, nebo raději pouze keře a trvalky? A co barevnost rostlin, která je nám nejbližší?

Když máme koncept zahrady hotový, nastává otázka – kde začít? Nejjednodušší rada zní: Začněte tam, kde je to pro vás nejdůležitější. Chcete si co nejdříve užívat chvíle strávené odpočinkem? Začněte terasou či jiným prostorem pro posezení! Chtěli byste raději odpočívat aktivně a co nejdříve ze své zahrady sklízet plody doslovně? Neváhejte s budováním záhonů a výsadbou ovocných stromů a keřů! Je to jen na vás. Hodně štěstí a zahradnických úspěchů! :)

Autorka: Veronika Floumová, vedoucí zahradnice v Otevřené zahradě
E-mail: veronika.floumova@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

ONLINE: O včelách a lidech

20. 3. 2021 - 15. 5. 2021

— Akce pro veřejnost —

V první jarní den zveřejníme na kanále You Tube online přednášku o fascinujícím životě včel. Vhodná je i pro rodiny s dětmi.

Bylinková dílna: Jarní probuzení

22. 4. 2021

V dubnu kvetou v zahradě rostliny, které rozjasní den svou křehkou krásou. Řada z nich je vhodná i pro vaši pleť.

Den Země: Včelí stezka

22. 4. 2021 - 25. 4. 2021

— Akce pro veřejnost —

Den Země letos oslavíme samoobslužnou hrou s včelou Medulkou, která vás provede okolím Otevřené zahrady.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.