Úvod > Rady ze zahrady > Co trápí nejen naše včely?

Co trápí nejen naše včely?

V České republice jsou včely často vnímány jako producenti medu, nicméně hodnota jejich opylovací funkce je mnohonásobně vyšší. Včela medonosná je považována za nejvýznamnějšího opylovače kulturních plodin. Přibližně jedna třetina všech potravin, které spotřebováváme, by bez opylení vůbec nebyla. Je to především ovoce, mnoho druhů zeleniny, ale třeba i mandle, pohanka, mák a další plodiny.

V roce 2006 pozorovali včelaři první syndrom zhroucení včelstev. Včely se celosvětově potýkají s řadou problémů. Patří mezi ně především:

  • zhoršení podmínek - vzhledem k čím dál masovější industrializaci zemědělství dochází k úbytku rozmanitosti zdrojů potravy pro včely
  • používání pesticidů - v posledních letech především neonikotinoidů, což jsou systemické pesticidy, které se ze semen táhnou skrze cévní svazky do všech částí rostliny, tedy i do nektaru a pylu.
Výše uvedené je velmi stručné pojmenování základní problematiky a její zúžení. Zároveň totiž platí, že v určitých lokalitách, a to například i na jižní Moravě, je včel nadbytek. Co znamená nadbytek včel? Je to jednoduché. Dané území poskytuje dostatek vhodné pastvy pro včely.

Včely, stejně jako řada dalších druhů rostlin a živočichů,  jsou zasaženy industriálním působením člověka, což v důsledku negativně dopadá i na něj. Zavčelení je dáno počtem včelstev na jednotku plochy, obvykle kilometr čtvereční. Nadměrné zavčelení znamená velkou konkurenci v potravních zdrojích na určitém území. Včelař má pak nižší výnosy medu. Mnohem větší problém ale je, že mohou strádat samotná včelstva, a to nejen nedostatkem nektaru, ale i pylu. Pyl je velmi důležitá složka potravy včel. Převčelené území však znamená problém i pro jiný užitečný hmyz, například čmeláky a včely samotářky.

Vysoká koncentrace včelstev s sebou přináší i vysokou koncentraci patogenů, vysoký infekční tlak. Příroda se snaží udržet rovnováhu, v tomto případě pak zvýšenými úhyny včelstev.

Zpracoval: Jan Klepárník
 

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.