Úvod > Rady ze zahrady > Co trápí nejen naše včely?

Co trápí nejen naše včely?

V České republice jsou včely často vnímány jako producenti medu, nicméně hodnota jejich opylovací funkce je mnohonásobně vyšší. Včela medonosná je považována za nejvýznamnějšího opylovače kulturních plodin. Přibližně jedna třetina všech potravin, které spotřebováváme, by bez opylení vůbec nebyla. Je to především ovoce, mnoho druhů zeleniny, ale třeba i mandle, pohanka, mák a další plodiny.

V roce 2006 pozorovali včelaři první syndrom zhroucení včelstev. Včely se celosvětově potýkají s řadou problémů. Patří mezi ně především:

  • zhoršení podmínek - vzhledem k čím dál masovější industrializaci zemědělství dochází k úbytku rozmanitosti zdrojů potravy pro včely
  • používání pesticidů - v posledních letech především neonikotinoidů, což jsou systemické pesticidy, které se ze semen táhnou skrze cévní svazky do všech částí rostliny, tedy i do nektaru a pylu.
Výše uvedené je velmi stručné pojmenování základní problematiky a její zúžení. Zároveň totiž platí, že v určitých lokalitách, a to například i na jižní Moravě, je včel nadbytek. Co znamená nadbytek včel? Je to jednoduché. Dané území poskytuje dostatek vhodné pastvy pro včely.

Včely, stejně jako řada dalších druhů rostlin a živočichů,  jsou zasaženy industriálním působením člověka, což v důsledku negativně dopadá i na něj. Zavčelení je dáno počtem včelstev na jednotku plochy, obvykle kilometr čtvereční. Nadměrné zavčelení znamená velkou konkurenci v potravních zdrojích na určitém území. Včelař má pak nižší výnosy medu. Mnohem větší problém ale je, že mohou strádat samotná včelstva, a to nejen nedostatkem nektaru, ale i pylu. Pyl je velmi důležitá složka potravy včel. Převčelené území však znamená problém i pro jiný užitečný hmyz, například čmeláky a včely samotářky.

Vysoká koncentrace včelstev s sebou přináší i vysokou koncentraci patogenů, vysoký infekční tlak. Příroda se snaží udržet rovnováhu, v tomto případě pak zvýšenými úhyny včelstev.

Zpracoval: Jan Klepárník
 

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

ONLINE: O včelách a lidech

20. 3. 2021 - 15. 5. 2021

— Akce pro veřejnost —

V první jarní den zveřejníme na kanále You Tube online přednášku o fascinujícím životě včel. Vhodná je i pro rodiny s dětmi.

Bylinková dílna: Jarní probuzení

22. 4. 2021

V dubnu kvetou v zahradě rostliny, které rozjasní den svou křehkou krásou. Řada z nich je vhodná i pro vaši pleť.

Den Země: Včelí stezka

22. 4. 2021 - 25. 4. 2021

— Akce pro veřejnost —

Den Země letos oslavíme samoobslužnou hrou s včelou Medulkou, která vás provede okolím Otevřené zahrady.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.