Úvod > Rady ze zahrady > Bříza bělokorá (Betula pendula)

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Po jarních deštích se rychle olisťuje a má v sobě ty nejúčinnější léčivé látky. Můžeme se při procházce zastavit a natrhat pár mladých březových listů. Její chuť je svíravá a trpká, ale pokud si čaj uděláme z opravdu mladých lístků, je jemnější a příjemnější na popíjení. Dejte si třítýdenní kůru a pocítíte to na vlastní kůži.

Bříza patří mezi ledviny šetřící drogy s diuretickým efektem. Využívá se při většině urologických potíží, vodnatelnosti, zádrži moči, písku a kamenech v ledvinách, zánětech, revmatizmu, dně, bílkovinách v moči, ledvinových cystách, potížích s prostatou a měchýřem. Používá se i při cukrovkách, horečkách a respiračních chorobách spojených se suchým kašlem pro schopnost ředit svými saponiny hustý plicní hlen. Saponiny také čistí cévní aparát, čehož se využívá při ateroskleróze. Kvůli hemolytickým (červené krvinky poškozujícím) saponinům se nedoporučuje podávání břízy samotné, ale spíše ve směsích nebo jen po omezenou dobu několika dnů až týdnů – záleží na dávkování (2 lžičky řezaného listu spařit čtvrthodinu ve čtvrt litru vody a pít 2-3x denně by nemělo ublížit ani při dlouhodobějším užívání).
Info z tohoto odstavce: www.dedekkorenar.cz

Chcete zhubnout?
Pokud vás trápí potíže s nadváhou, určitě můžete začít s preventivním popíjením čajových směsí s obsahem břízy. Nebo si připravte čistý nálev z březového listí. Ta tělo také připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Bříza podporuje jaterní funkce a činnost slinivky, tím tělo stimuluje k odbourávání tukových zásob.

Bylinná směs na hubnutí, kterou si můžete sami nasbírat:
  • 1 díl březového listí
  •  1 díl kontryhel list a květ
  • 1 díl máta
  • 1 díl pampeliškových květů
Zalejeme vroucí vodou. Necháme louhovat bylinky 10-15 minut v zakrytém hrnečku. Scedíme a popíjíme 1-2 šálky denně.

OZ_podpis_resize.jpg

Březová voda
Míza břízy (březová voda) je další velký zdroj cenných látek. Dá se získat navrtáním stromu, ale jelikož se to dělávalo hodně a nešetrně, bylo to zakázáno. Můžete to zkusit na vlastním stromě v době, kdy stromy raší. Doporučujeme najít si přesný návod, abyste strom nepoškodili. Březová voda se používá ke stimulaci růstu vlasů a také pro omezení tvorby lupů. Snižuje maštění vlasů a uvolňuje ucpané póry. Proto se také přidává hlavně do šamponů a vlasových vod.

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

ONLINE: O včelách a lidech

20. 3. 2021 - 15. 5. 2021

— Akce pro veřejnost —

V první jarní den zveřejníme na kanále You Tube online přednášku o fascinujícím životě včel. Vhodná je i pro rodiny s dětmi.

Bylinková dílna: Jarní probuzení

22. 4. 2021

V dubnu kvetou v zahradě rostliny, které rozjasní den svou křehkou krásou. Řada z nich je vhodná i pro vaši pleť.

Den Země: Včelí stezka

22. 4. 2021 - 25. 4. 2021

— Akce pro veřejnost —

Den Země letos oslavíme samoobslužnou hrou s včelou Medulkou, která vás provede okolím Otevřené zahrady.

Odebírejte novinky ze zahrady

Pozvánky na akce, rady ze zahrady, trendy v zeleném stavění, zábavné hry pro vaše děti a další
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.