Úvod > Rady ze zahrady > Bříza bělokorá (Betula pendula)

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Po jarních deštích se rychle olisťuje a má v sobě ty nejúčinnější léčivé látky. Můžeme se při procházce zastavit a natrhat pár mladých březových listů. Její chuť je svíravá a trpká, ale pokud si čaj uděláme z opravdu mladých lístků, je jemnější a příjemnější na popíjení. Dejte si třítýdenní kůru a pocítíte to na vlastní kůži.

Bříza patří mezi ledviny šetřící drogy s diuretickým efektem. Využívá se při většině urologických potíží, vodnatelnosti, zádrži moči, písku a kamenech v ledvinách, zánětech, revmatizmu, dně, bílkovinách v moči, ledvinových cystách, potížích s prostatou a měchýřem. Používá se i při cukrovkách, horečkách a respiračních chorobách spojených se suchým kašlem pro schopnost ředit svými saponiny hustý plicní hlen. Saponiny také čistí cévní aparát, čehož se využívá při ateroskleróze. Kvůli hemolytickým (červené krvinky poškozujícím) saponinům se nedoporučuje podávání břízy samotné, ale spíše ve směsích nebo jen po omezenou dobu několika dnů až týdnů – záleží na dávkování (2 lžičky řezaného listu spařit čtvrthodinu ve čtvrt litru vody a pít 2-3x denně by nemělo ublížit ani při dlouhodobějším užívání).
Info z tohoto odstavce: www.dedekkorenar.cz

Chcete zhubnout?
Pokud vás trápí potíže s nadváhou, určitě můžete začít s preventivním popíjením čajových směsí s obsahem břízy. Nebo si připravte čistý nálev z březového listí. Ta tělo také připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Bříza podporuje jaterní funkce a činnost slinivky, tím tělo stimuluje k odbourávání tukových zásob.

Bylinná směs na hubnutí, kterou si můžete sami nasbírat:
  • 1 díl březového listí
  •  1 díl kontryhel list a květ
  • 1 díl máta
  • 1 díl pampeliškových květů
Zalejeme vroucí vodou. Necháme louhovat bylinky 10-15 minut v zakrytém hrnečku. Scedíme a popíjíme 1-2 šálky denně.

OZ_podpis_resize.jpg

Březová voda
Míza břízy (březová voda) je další velký zdroj cenných látek. Dá se získat navrtáním stromu, ale jelikož se to dělávalo hodně a nešetrně, bylo to zakázáno. Můžete to zkusit na vlastním stromě v době, kdy stromy raší. Doporučujeme najít si přesný návod, abyste strom nepoškodili. Březová voda se používá ke stimulaci růstu vlasů a také pro omezení tvorby lupů. Snižuje maštění vlasů a uvolňuje ucpané póry. Proto se také přidává hlavně do šamponů a vlasových vod.

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

AUTOR/KA

ZDROJ

money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení