Úvod > Rady ze zahrady > Bříza bělokorá (Betula pendula)

Bříza bělokorá (Betula pendula)

Po jarních deštích se rychle olisťuje a má v sobě ty nejúčinnější léčivé látky. Můžeme se při procházce zastavit a natrhat pár mladých březových listů. Její chuť je svíravá a trpká, ale pokud si čaj uděláme z opravdu mladých lístků, je jemnější a příjemnější na popíjení. Dejte si třítýdenní kůru a pocítíte to na vlastní kůži.

Bříza patří mezi ledviny šetřící drogy s diuretickým efektem. Využívá se při většině urologických potíží, vodnatelnosti, zádrži moči, písku a kamenech v ledvinách, zánětech, revmatizmu, dně, bílkovinách v moči, ledvinových cystách, potížích s prostatou a měchýřem. Používá se i při cukrovkách, horečkách a respiračních chorobách spojených se suchým kašlem pro schopnost ředit svými saponiny hustý plicní hlen. Saponiny také čistí cévní aparát, čehož se využívá při ateroskleróze. Kvůli hemolytickým (červené krvinky poškozujícím) saponinům se nedoporučuje podávání břízy samotné, ale spíše ve směsích nebo jen po omezenou dobu několika dnů až týdnů – záleží na dávkování (2 lžičky řezaného listu spařit čtvrthodinu ve čtvrt litru vody a pít 2-3x denně by nemělo ublížit ani při dlouhodobějším užívání).
Info z tohoto odstavce: www.dedekkorenar.cz

Chcete zhubnout?
Pokud vás trápí potíže s nadváhou, určitě můžete začít s preventivním popíjením čajových směsí s obsahem břízy. Nebo si připravte čistý nálev z březového listí. Ta tělo také připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Bříza podporuje jaterní funkce a činnost slinivky, tím tělo stimuluje k odbourávání tukových zásob.

Bylinná směs na hubnutí, kterou si můžete sami nasbírat:
  • 1 díl březového listí
  •  1 díl kontryhel list a květ
  • 1 díl máta
  • 1 díl pampeliškových květů
Zalejeme vroucí vodou. Necháme louhovat bylinky 10-15 minut v zakrytém hrnečku. Scedíme a popíjíme 1-2 šálky denně.

OZ_podpis_resize.jpg

Březová voda
Míza břízy (březová voda) je další velký zdroj cenných látek. Dá se získat navrtáním stromu, ale jelikož se to dělávalo hodně a nešetrně, bylo to zakázáno. Můžete to zkusit na vlastním stromě v době, kdy stromy raší. Doporučujeme najít si přesný návod, abyste strom nepoškodili. Březová voda se používá ke stimulaci růstu vlasů a také pro omezení tvorby lupů. Snižuje maštění vlasů a uvolňuje ucpané póry. Proto se také přidává hlavně do šamponů a vlasových vod.

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Bylinkové dílny 2022

22. 11. 2021 - 31. 12. 2021

— Akce pro veřejnost —

I letos pro vás připravujeme bylinkový seriál. Začínáme v dubnu a už teď můžete zakoupit dárkový poukaz a místo v kurzu věnovat třeba pod vánoční stromeček.

Ovocnářský kurz 25.2.

25. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.

Ovocnářský kurz 26.2.

26. 2. 2022

Ovocnářský kurz pro každého, kdo má na zahradě ovocné dřeviny a chce se naučit o ně náležitě pečovat.


Newsletter Otevřené zahrady přímo do vaší e-mailové schránky.
Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.