Úvod > Rady ze zahrady > Bee Path aneb Jak přivést včely zpátky do měst?

Bee Path aneb Jak přivést včely zpátky do měst?

Se zajímavým nápadem, jak ukázat obyvatelům měst význam opylovačů, přišli ve slovinské Lublani. Vsadili na praktickou ukázku a vytvoření místa, kde se lidé o včelách dozvědí vše, co je zajímá a je důležité. Původně se jednalo o pouze stezku podporující městské včelaře. Dnes se však do projektu zapojuje stále více měst a vznikla dokonce iniciativa BeePathNet, která se snaží včelaření ve městě přenést do dalších evropských měst.

Otevření Včelí stezky se datuje do roku 2015. V tuto dobu vznikla naučná stezka centrem Lublaně spojující významné body propojené s historií včelaření ve městě. Současně se snaží lidem přiblížit úlohu včel jako takových, jejich souvislost s potravinovou bezpečností a zajímavostech o medu. Úlohou projektu je také zapojení škol skrze vzdělávací programy, včelařů nebo neziskových organizací. Díky jejich spolupráci se zde pořádají zajímavé akce pro veřejnost jako je Den medu nebo workshopy, kde se lidé setkávají s místními včelaři. Také se zde propaguje Světový den včel, který se každoročně slaví 20. května. Včelaři, tak mají možnost představit výhody a kvality místního medu, který se ve městě stal vyhledávanou pochoutkou nejen mezi domácími, ale také mezi turisty.

Proč se projekt zrodil právě v Lublani?

Jedním z hlavních důvodů je, že Lublaň je jedním z nejzelenějších měst v Evropě, což dokládá titul „Nejzelenější hlavní město Evropy 2016“. Zásluhu na tom má především velký podíl venkovských oblastí tvořících území hlavního města. Dodnes zde existují původní louky i lesy, z nichž je 20 % prohlášeno za přírodní chráněná území. I díky současné koncepci zeleného města se zde snaží podporovat soběstačnost, ekologické zemědělství a spolupráci těchto principů s městským prostorem.

Výhody včel v městech

I ve městech by se měla nacházet spousta zeleně, která zpříjemňuje pobyt v něm. Všechny stromy, keře a květiny ale potřebují i péči od svých přirozených přátel. Včely nejsou důležité pouze pro svou schopnost opylování, bez které bychom nevypěstovali téměř žádné potraviny. Zároveň produkují med, a i med z městských rostlin může být stejně kvalitní jako ten z lesa. Poletování ve městě může být pro včely výhodou z toho pohledu, že městská zeleň není ošetřována proti škůdcům, a tak jim nehrozí otrava pesticidy. Nejen na venkově tedy včely přispívají k udržení biologické rozmanitosti a růstu soběstačnosti.

Zelené střechy a včely

Lákavou myšlenkou je spojení městského včelaření s novým trendem zelených střech. Právě tento prostor včelám nabízí bezpečný úkryt v městském prostoru. Aby však měly včely ještě lepší prostředí, rozmáhá se ve městech stavění včelích úlů i na veřejných prostranstvích. Například úly v Lublani jsou celodřevěné, mají svou vlastní malou zelenou střechu a jsou navrženy tak, aby respektovaly požadavky městského prostoru. Lublaň je svým charakterem pro včelařství příhodná, tyto předpoklady má ale spousta evropských měst, jen ještě nebyly objeveny.

Projekt v Lublani rychle nabral na popularitě. Postupně se Včelí stezka a množství úlů ve městě rozrůstalo, až se z nich stala turistická atrakce pro návštěvníky Lublaně. Dnes už se jedná o mezinárodní projekt působící v pěti evropských zemích, kde zkoumá vliv různých přírodních podmínek na městské včelaření. Města zapojená do projektu BeePathNet jsou Cesena v Itálii, Bydgoszcz v Polsku, Amarante v Portugalsku, XII. okrsek města Budapešť a Nea Propontida v Řecku. Autoři chtějí projekt dále rozvíjet a zapracovávat nové nápady na zlepšení a rozšíření.

Autorka: Michaela Šrubařová

Více informací na webu URBACT.

Zdroj: www.lifetreecheck.eu
 

AUTOR/KA

ZDROJ

money_icon
Podpořte radu ze zahrady
pošlete SMS ve tvaru DMS ZAHRADA 30 nebo 90 na telefonní číslo 87 777
Další rady

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení