Úvod > Rady ze zahrady > ​Ptačí hodinka

​Ptačí hodinka

V poslední době máme v životě spoustu omezení a nepříjemností, ale některé věci se nemění. Od pátku 8. do neděle 10. ledna se můžeme se zapojit do “Ptačí hodinky”. Co to je? Je to iniciativa, kterou pořádá Česká společnost ornitologická. Udělejte si radost a hodinku pozorujte, co létá kolem vás. Na vašem oblíbeném místě, ať už je to na zahradě, balkoně, v parku nebo v lese, strávíte hodinu pozorováním ptáků. Nejpohodlnější je sledovat krmítko z tepla domova. 

Pořadatelé si pro vás připravili zajímavé letáky ke stažení. Na nich se dozvíte něco o ptačích druzích, které létají do vašeho okolí, jak je správně sčítat, pozorovat, ale také krmit. Ptáci jsou velmi důležitými ochránci vaší zahrady. Udržují v prostoru rovnováhu. Pokud je do svého prostoru přilákáme, pomohou nám zbavit se vajíček různých hmyzích škůdců (např. mšic, třásněnek nebo housenek motýlů), kteří by se jinak přemnožili. 

Díky čím dál kulturnější krajině ale ubývá prostoru pro hnízdění některých druhů. Pokud si chcete udělat ptačí pozorovatelnu na své zahradě nebo balkoně během celého roku, můžete si založit ptačí zahradu. Tím, že vysadíte rostliny, které ptákům chutnají, budou mít u vás druhý domov. Mezi takové keře patří např. růže šípková, bez černý, kalina obecná, přísavník třícípý, hlohyně šarlatová, dřišťál obecný, ptačí zob obecný, komule Davidova, břečťan popínavý, jabloň domácí nebo jeřáby (jeřáb ptačí, jeřáb sladkoplodý i černý jeřáb (aronie).

Mezi byliny lákající ptáky patří dobromysl obecná, levandule lékařská, štětka obecná, slunečnice roční, rozchodník ostrý, třapatka nachová, šalvěj lékařská, bělotrn kulatohlavý, kosatec žlutý nebo sítina sivá. Jehličnany zase poskytnou možnosti úkrytu a šišky dřevin potravu po celý rok. 

Pozvěte radost z obyčejných věcí zase k sobě domů a zapojte se do péče o naše ptactvo!

ptaci.jpg

Zpracovala: Hana Zuchnická
E-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

VYBERTE SI Z NABÍDKY KURZU A AKCÍ V OTEVŘENÉ ZAHRADĚ

Kytice z Otevřené zahrady

21. 4. 2022 - 27. 10. 2022

— Akce pro veřejnost —

Přineste si domů kus naší zahrady. Nově vážeme kytice z toho, co v zahradě právě kvete.

Výstava R. A. Muselíka

2. 5. 2022 - 30. 8. 2022

— Akce pro veřejnost —

Zveme vás do Galerie Otevřená zahrada na prodejní výstavu (In)significant Elements.

Víno z blízka: Bettina Lobkowicz

30. 6. 2022

— Akce pro veřejnost —

Užijte si "večer s lady víno"!

Newsletter
Veganské a bez lepku🍪! Naše cookies vám neškodí.
Nastavení